Aktualności Aktualności

Powrót

NOWA STREFA OCHRONNA BOCIANA CZARNEGO - NADLEŚNICTWO SZCZECINEK

NOWA STREFA OCHRONNA BOCIANA CZARNEGO - NADLEŚNICTWO SZCZECINEK

W szczecineckich lasach ustanowiono nową strefę ochrony ostoi bociana czarnego. Cieszymy się ogromnie, ponieważ ten skryty, rzadki ptak od dawna nie był widywany na terenie naszego nadleśnictwa.

Gniazdo na okazałym buku wypatrzył leśniczy leśnictwa Kucharowo, Andrzej Filipiak. Po zgłoszeniu gniazda wszelkie prace planowane w tamtym miejscu zostały wstrzymane tak, aby zapewnić ptakom spokój i najlepsze warunki do wychowania potomstwa. Decyzją RDOŚ w Szczecinie powołano w tym miejscu strefę ochrony.

Bociany czarne (Ciconia nigra) to niezwykłe ptaki. Choć są kuzynami dobrze nam znanych bocianów białych są dużo bardziej skryte od nich. Na lęgi wybierają zazwyczaj zaciszne miejsca w głębi lasów, a niezbędnym elementem ich biotopu jest woda – śródleśne cieki, bagna, jeziorka, stawy, rozlewiska. Tam żerują żywiąc się przede wszystkim małymi rybami i płazami.

Hajstra, bo tak brzmi potoczna nazwa bociana czarnego, jest bardzo nielicznym mieszkańcem polskich lasów, obecnie populację tych ptaków szacuje się na ok. 1100-1200 par lęgowych, a ponad 660 stref ochrony tych ptaków znajduje się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Na terenie Nadleśnictwa Szczecinek to pierwsza od wielu lat obserwacja sukcesu lęgowego tego ptaka. Ponadto na naszym terenie swoje strefy ochrony mają także inne gatunki: bieliki i orlik krzykliwy.

Na terenie Lasów Państwowych od 2017 r. realizowany jest projekt Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie Szkoły Głównej Gospodarstwa Leśnego w Warszawie i Komitetu Ochrony Orłów BocianiMY Oprócz monitoringu stanowisk lęgowych bociana czarnego oraz odnajdywania nowych stanowisk tego gatunku, jednym z zadań projektu jest również zakładanie pisklakom loggerów (lokalizatorów) umożliwiających monitorowanie przelotów tych ptaków. Ich wędrówkę możecie Państwo śledzić tutaj: http:\\mapa.bocianimy.pl

Ponadto zachęcamy do śledzenia na wiosnę transmisji na żywo z bocianiego gniazda. Transmisja online z gniazda bocianów czarnych to wspólny projekt Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Czekamy na wiosenne sukcesy lęgowe naszych bocianów, a tymczasem zachęcamy do obejrzenia filmu "Eko-skarby pomorskiej przyrody" o bocianie czarnym.

Katarzya Klimek - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Szczecinek

Nadleśnictwa i inne

 

BAZA NOCLEGOWA

Sprzedaż sadzonek

 

Polecamy Polecamy