Aktualności Aktualności

Powrót

SROGA ZIMA, CZAS PRÓBY

SROGA ZIMA, CZAS PRÓBY

Zima to dla zwierząt czas próby. Zwłaszcza dla „młodzieży”, która przyszła na świat ostatniego lata, dla której śnieg i mróz to zupełnie coś nowego, nieznanego.

Trzeba zrobić wszystko, żeby przeżyć do następnej wiosny. Sporo zachowań młode zwierzęta dziedziczą w genach, ale wielu po prostu muszą się nauczyć. Duża część ptaków występujących w naszym kraju odlatuje w cieplejsze rejony, na południe Europy bądź do Afryki. Jednak nie każdego na to stać. Taka migracja wymaga znacznych nakładów energii. Dlatego niektóre z nich nie odlatują, wybierają taktykę krótkich przemieszczeń – przenoszą się z obrzeży lasu do jego środka, zbliżają się do osad ludzkich, skupiają się w stada. Zanim nastaną zimowe chłody pokrywają się dodatkowym puchem. Co ciekawe prawie przez cały dzień jedzą, gromadząc w ten sposób rezerwy pokarmowe, ale niestety jednocześnie stają się mniej uważne i stanowią łatwy łup dla drapieżców takich jak krogulec, kuna czy lis.

W takim razie może by tę zimę przespać?

Ptaki nie zapadają w zimowy sen. Tę strategię stosują płazy, gady i część ssaków. Jedne śpią przez całą zimę (popielica), inne co jakiś czas się budzą (borsuk). Przespanie zimnych dni wydawałoby się idealne, ale w przyrodzie tak nie jest. Dla tych, dla których jest to pierwsza w życiu zima już samo znalezienie odpowiedniego miejsca na sypialnię może okazać się nie lada problemem. Zła lokalizacja może kosztować życie. I znowu – zanim zwierzęta zapadną w zimowe odrętwienie muszą się do syta najeść. Stają się przez to mniej zwinne i mogą być łatwym łupem dla drapieżników. Jednak żeby przetrwać zimę trzeba zgromadzić w ciele tyle tłuszczu ile się da.

Spora część ssaków żyjących w naszej okolicy jest przez cały okres zimy aktywna.

Młode dziki przez pierwszą zimę pozostają pod opieką samicy – lochy. Mimo to, gdy zaczynają się naprawdę silne mrozy ciężko buchtować w coraz bardziej zmarzniętej ziemi w poszukiwaniu pożywnego kąska i znaczna ilość młodych ginie. Młode jelenie również pozostają w stadach, gdzie licówka nie pozwoli, by potomstwu stała się krzywda. Sarny zbierają się w rudle (stada), gdzie młode zwierzęta korzystają z doświadczenia starszych.

Jesień to dla mieszkańców lasu czas, by jak najlepiej przygotować się do trudnych warunków zimy, do śniegu, mrozu czy porywistych wiatrów. Nie wiadomo jak długa i jak sroga będzie. Czy młode zwierzęta dadzą sobie radę?

 

Dagmara Czapiewska-Żółtowłos - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Miastko

fot. Tadeusz Przybył


Nadleśnictwa i inne

 

BAZA NOCLEGOWA

Sprzedaż sadzonek

 

Polecamy Polecamy