Lista aktualności Lista aktualności

DARY LASU - ZAPRASZAMY

„DARY LASU” – opis imprezy

 

"Dary Lasu" to impreza organizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinku (jednostka wiodąca) wraz z partnerami: Urzędem Miasta Szczecinek, Starostwem Powiatowym w Szczecinku oraz Firmą KRONOSPAN.

Termin imprezy został wyznaczony na dzień 30 września 2017 r. i wpisany do kalendarza imprez miasta Szczecinka. Przedsięwzięcie pn. „Dary Lasu" ma charakter wielowymiarowy.

 

1. Pierwsza dziedzina, którą chcemy wyeksponować ma wymiar handlowy. Dlatego forma, którą przyjęliśmy nawiązuje do targów. Głównymi bohaterami naszej imprezy są sami zainteresowani-wystawcy. Założenie jest takie, by „Dary Lasu” stały się imprezą, na której pierwszoplanowymi postaciami będą wystawcy, handlowcy i reklamodawcy. Dlatego, we współpracy z lokalnymi mediami oraz Samorządową Agencją Promocji i Kultury przyjęliśmy formę prezentacji stoisk w trakcie imprezy, przy pomocy kamer telewizyjnych i telebimu. Obok prezentacji wystawców chcemy stworzyć możliwość wymiany ofert targowych i kontaktów. Dlatego przestrzeń przygotowana dla podmiotów zainteresowanych wzięciem udziału
w „Darach Lasu” będzie miała charakter bezpośredni: wystawca-klient, wystawca-potencjalny kontrahent. Wystawcy będą mogli zaprezentować swoją ofertę, sprzedawać swoje wyroby oraz nawiązywać kontakty handlowe. Wszystko to będzie możliwe w specjalnie dla tego celu stworzonej STREFIE WYSTAWCÓW. Planujemy także (po imprezie) wydrukowanie folderu leśnego biuletynu „Lasy", w którym zostaną ujęte wszystkie podmioty biorące udział w imprezie, w formie wizytówki firm wraz z danymi kontaktowymi.

2. Drugą dziedziną jest płaszczyzna edukacji leśnej, która dla Lasów Państwowych stanowi działania priorytetowe. Las to nieocenione bogactwo darów przyrody. Dostarcza drewna, owoców, ziół, grzybów i jest siedliskiem życia dzikich zwierząt. Poza tym las pełni ważne funkcje pozaprodukcyjne. Kształtuje i wpływa na warunki środowiska przyrodniczego. Reguluje stosunki wodne, zmniejsza erozję gleb, reguluje wahania temperatury, chroni przed wiatrem. Jednym z najważniejszych darów lasu jest dziczyzna – zdrowe ekologiczne mięso. Pozyskiwana dzięki myśliwym. „Dary Lasu” to miejsce promocji dziczyzny. Przygotowaliśmy strefę kulinarną, w której zostanie przeprowadzona degustacja.

      Las przyczynił się w znacznym stopniu do osiągnięcia istniejącego poziomu życia
w cywilizowanym świecie. Jego funkcje zmieniały się w czasie, ale zawsze były bardzo ważne dla rozwoju materialnego i kulturalnego społeczeństwa. Dziś las jest miejscem powszechnie dostępnym, w którym możemy realizować swoje sportowe pasje i wypocząć. Wciąż pozostaje obiektem zainteresowań społeczeństwa. Dlatego przygotowaliśmy specjalna STREFĘ EDUKACJI, która ma za zadanie stworzyć możliwości lepszego poznania zagadnień związanych z lasem i gospodarką leśną.

3. Trzecią płaszczyzną imprezy stanowi historyczne ujęcie znaczenie lasu w czasie II wojny światowej. Las był miejscem schronienia, przetrwania ludności i prowadzenia partyzanckich działań, w których brali udział także leśnicy. Las do dziś jest świadkiem historii bohaterskich walk polskich żołnierzy, którzy oddawali życie w obronie naszej ojczyzny. Chcemy o nich pamiętać i oddać im cześć. Dlatego w trakcie imprezy będzie można obejrzeć pokaz jazdy ułanów i obejrzeć musztrę w wykonaniu adeptów szkoły policyjnej z Białego Boru.

 

„Dary Lasu” zostaną zorganizowane w taki sposób, że każdej dziedzinie będzie odpowiadać konkretna strefa.

 

Podział stref:

1. STREFA SCENY - wydarzenia artystyczne, pokazy, występy.

2. STREFA WYSTAWCÓW - stoiska z prezentacją konkretnego wystawcy, jego branży i wyrobów.

3. STREFA WYSTAWCÓW-MASZYNY LEŚNE - park maszyn, prezentacja ciężkiego sprzętu.

4. STREFA EDUKACYJNA - stoiska LP oraz innych instytucji związanych z edukacją przyrodniczą.

5. STREFA KULINARNA - stoiska restauracji, na których serwowane są potrawy związane z darami lasu (dziczyzna).

6. STRZEFA POKAZU - miejsce prezentacji maszyn i pracy drwali.

 

Przewidziane atrakcje w „Darach Lasu”:

 

1. Występ Zespołu Trębaczy Leśnych „BÓR",

2. Degustacja dziczyzny,

3. Pokaz psów myśliwskich,

4. Pokaz ptaków drapieżnych,

5. Pokaz sokolnika,

6. Pokaz jazdy ułanów,

7. Pokaz ASG – aresztowanie vipa,

8. Quiz wiedzy leśnej z nagrodami,

9. Przelot Dromadera i pokaz akcji gaśniczej,

10. Radiotelegraf – relacja na cały świat

11. Pokaz Mistrzów Polski drwali,

12. Koncert zespołu – covery (finalista Must be the music),

13. Koncert kwartetu – muzyka popularna,

14. Koncert Wacława Masłyka – lider zespołu Żubrosie.

 

 

Zgłoszenia do udziału w imprezie można jeszcze kierować do osoby odpowiedzialnej:

Marek Stasiuk – rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku, marek.stasiuk@szczecinek.lasy.gov.pl tel. 517702136