Wydawca treści Wydawca treści

nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią około 17 proc. lasów w Polsce. Biorąc pod uwagę politykę zwiększania lesistości, należy się spodziewać, że powierzchnia lasów niepaństwowych będzie rosła i w niedalekiej przyszłości może stanowić 20 proc. ogólnej powierzchni leśnej kraju.

     Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z postanowień ustawy o lasach. Gospodarowanie w lasach prywatnych prowadzone jest przez właścicieli według uproszczonego planu urządzenia lasu lub decyzji starosty wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów. Dokumenty te określają także wielkość dopuszczalnego pozyskania drewna na danym terenie. Nadzór nad prowadzoną gospodarką leśną w lasach prywatnych sprawuje starosta. Co istotne, właściciel lasu prywatnego może zgodnie z prawem zakazać wstępu na jego teren, oznaczając go odpowiednimi tablicami. Z uprawnienia tego właściciele lasów z reguły nie korzystają.

     Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych. Szczegóły tego nadzoru określa porozumienie zawierane pomiędzy starostą a właściwym nadleśniczym, publikowane w Dzienniku Urzędowym Wojewody.

     Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną,
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych,
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu,
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu,
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

     Po wejściu Polski do Unii Europejskiej leśnicy włączyli się w udzielanie pomocy prywatnym właścicielom lasów oraz gruntów przeznaczonych do zalesienia. W szczególności dotyczy to sporządzania planów zalesienia gruntów przy ubieganiu się o pomoc finansową w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) oraz potwierdzania wykonania tego zalesienia. Ponadto leśnicy inicjują objęcie właścicieli lasów prywatnych pomocą finansową w przypadku wystąpienia huraganów, powodzi czy innych klęsk. Działania te również prowadzone są w ramach PROW.

     Leśnicy wspierają również właścicieli lasów prywatnych swoją wiedzą i doświadczeniem, aby poprawić gospodarowanie w całych lasach. Służą temu m.in. materiały – fachowe poradniki i filmy.

     Dużym problemem prowadzenia działań gospodarczych i ochronnych na terenie lasów prywatnych jest nadmierne rozdrobnienie działek leśnych oraz brak zorganizowania ich właścicieli. Utrudnia to zwłaszcza czynności z ochrony lasu. Dla organizmów zagrażających lasom granice własności nie stanowią żadnej przeszkody. Prowadzenie działań ochronnych jedynie po stronie Lasów Państwowych lub z niewielkim udziałem lasów prywatnych jest nieskuteczne. Podobnie rzecz ma się również z ochroną przeciwpożarową czy kradzieżami drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

SOWY NA DWA SPOSOBY

SOWY NA DWA SPOSOBY

      Czy leśnicy muszą znać się na edukacji? Niewątpliwie wiedza ta jest bardzo pożądana, szczególnie w dobie kiedy społeczeństwo tak chętnie korzysta z lasu. Jednak należy spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać się do faktu, że leśnicy nie są pedagogami. Z pewnością chętnie dzielimy się całą szeroką wiedzą jaką posiadamy. Lecz czy zawsze robimy to w sposób przystępny dla odbiorcy? Praca leśnika opiera się na gruntownych podstawach, opisując zadania wykonywane w lesie posługujemy się nierzadko fachowym językiem i określenia: trzebieże, rębnie, sortymenty czy też żyzność siedliska i bonitacja drzewostanu niestety przytłaczają słuchacza. Jakie są tak naprawdę oczekiwania osób odwiedzających nasze lasy, ścieżki przyrodniczo-leśne, izby edukacyjne i zielone klasy? Jak widzimy społeczeństwo potrzebuje wrażeń i emocji. Zarówno dorośli jak i dzieci najlepiej zapamiętują to w czym sami biorą aktywny udział. Dlatego tak chętnie mierzą się z własnymi możliwościami rywalizując w zawodach odbywających się leśnymi dukatami czy sadzą własnoręcznie drzewka.

      Wiele osób nigdy nie było w lesie nocą i nie wie jakie wiążą się z tym emocje, ale pragną je poznać. I właśnie o nocnych zajęciach edukacyjnych chciałybyśmy dziś opowiedzieć. O tym jak można przekazać wiedzę, ale również pozwolić na bardziej sensoryczne poznawanie lasu i jego nocnych bywalców, a dokładnie najbardziej tajemniczych z ptaków. 

      Koniec marca, to najlepsza pora na spotkanie z sowami, ponieważ wtedy te niezwykłe ptaki mają swoje gody, łatwiej je więc usłyszeć. Dlatego właśnie w tym czasie leśnicy zapraszają na niezwykłe, nocne spotkania. Spotkania z sowami.

      Nadleśnictwo Szczecinek zorganizowało 29 marca br. wydarzenie pod nazwą „Co w lesie huczy?”. Z zaproszenia do nasłuchiwania sów w podszczecineckich lasach skorzystało około 150 osób, głównie rodzin z dziećmi. Gośćmi specjalnymi tej niezwykłej, nocnej przygody były płomykówka i raróg, oraz… pohukujące w koronach drzew puszczyki.

      Spotkanie rozpoczęło się prezentacją na temat sów. Leśnicy opowiedzieli o biologii, ekologii i ciekawostkach na temat sów – między innymi, że płomykówka ma wzrok 35 razy lepszy od człowieka, ale potrafi też polować w kompletnych ciemnościach, wykorzystując do tego doskonały słuch. Że niepozorna sóweczka - jedna z 10 gatunków polskich sów - to urodzony łowca, na głos której przerażony las zastyga w ciszy, aby nie paść jej łupem. Że sowy latają bezszelestnie i wcale nie wszystkie polują w nocy, a także o różnicach pomiędzy sowami i ptakami szponiastymi.

      Najciekawszą częścią wydarzenia był jednak nocny spacer po lesie, z latarkami, w skupieniu i, o co najtrudniej przy grupach z dziećmi, w ciszy. Udało się sowy usłyszeć, a nawet zobaczyć. Dla wielu uczestników wydarzenia był to pierwszy kontakt z tymi niezwykłymi, tajemniczymi ptakami, dlatego jeszcze długo po zakończeniu spaceru wymieniano się wrażeniami. Ognisko, ciepła herbata i radosna atmosfera sprzyjały długim rozmowom o tym, co w lesie huczy.

      Jak widać można działać samodzielnie, ale wszystkim którym brakuje doświadczenia i są pewni obaw polecamy współprace ze specjalistami, którzy swoją wiedzą i profesjonalizmem pomagają leśnikom rozwijać skrzydła. Nadleśnictwo Czarnobór tej wiosny skorzystało właśnie z takiego rozwiązania przyjmując zaproszenie z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku do współpracy przy organizacji szczecineckiej „Nocy Sów 2019”. Była to 8. edycja ogólnopolskiego wydarzenia prowadzonego i koordynowanego przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Akcja ta skierowana była do młodzieży i dzieci z klubów prowadzonych w ramach zajęć pozalekcyjnych w CEEiRJ. Młodzież na powitanie wiosny 21 marca br. uczestniczyła w sowich warsztatach w Centrum i odbyła nocny spacer na cmentarz komunalny w Szczecinku, gdzie w atmosferze zadumy nasłuchiwała ptaków. Niestety żadne sowa na cmentarzu nie ujawniła swojej obecności, ale kilka spłoszonych grzywaczy trzepotem skrzydeł przerwało grobową ciszę.

      Kolejna odsłona akcji miała miejsce w sobotni wieczór 30 marca. Do siedziby Nadleśnictwa Czarnobór przyjechali Mali Chemicy i Młodzi Odkrywczy wraz z opiekunami. Część dydaktyczną obejmującą prezentację multimedialną na temat gatunków sów żyjących w Polsce, ich zwyczajów i wydawanych odgłosów, prezentację filmu przyrodniczego „Sowy Polski” oraz quiz wiedzy i warsztaty plastyczne przygotowała Pani dr Wioletta Michalska. Po zajęciach zarówno dorośli jaki i dzieci świetnie rozróżniali naszych bezszelestnych łowców i z wielką niecierpliwością oczekiwali na wyjście do lasu. Na spacerze uruchomiono wszystkie zmysły, a słuch dodatkowo wspierały urządzania do nasłuchu. Wyjście nocą z latarką w leśny ostęp i nasłuchiwanie w ciszy odgłosów lasu jest przeżyciem wręcz magicznym. A sukces jakim okazało się usłyszenie puszczyka na długo pozostanie w pamięci uczestników akcji. Niestety nie wszystkie grupy miały to szczęście, lecz w kontakcie z przyrodą nigdy nie wiadomo jaki scenariusz napisze natura. Na zakończenie dzielni odkrywcy tajemnic lasu otrzymali pamiątkowe drewniane medale z wizerunkiem tegorocznej patronki „Nocy Sów” – sóweczki, najmniejszej z polskich sów.

      Serdecznie polecamy wszystkim edukatorom współpracę z Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. Kadra dydaktyczna Centrum jest otwarta na propozycje oraz posiada ogromną wiedzę i doświadczenie. Organizowane wspólnie z leśnikami przedsięwzięcia jak konkursy fotograficzne, wystawy fotografii i zajęcia dydaktyczne kończyły się zawsze sukcesem i odbywały w przyjaznej atmosferze.    

 

Tekst Katarzyna Klimek, Nadleśnictwo Szczecinek, Ilona Mielewczyk, Nadleśnictwo Czarnobór