Aktualności Aktualności

BEZCENNI POMOCNICY W WALCE Z ASF

Na zaproszenie Ministra Rolnictwa i Środowiska Meklemburgii-Przedpomorza, 9 sierpnia 2021 roku w Jabel, grupa w składzie: Anna Barylak z WIW w Zielonej Górze, Tomasz Wykner z RDLP w Zielonej Górze oraz Grzegorz Jaworski z RDLP w Szczecinku, uczestniczyła w warsztatach na temat doświadczeń związanych z użyciem psów myśliwskich w poszukiwaniu zwłok dzików padłych na wirusa ASF.

U naszych sąsiadów poszukiwania takich zwłok dzików, prowadzi się równolegle z użyciem obserwatorów mobilnych, dronów wyposażonych w kamery termowizyjne oraz z wykorzystaniem przewodników z ułożonymi psami myśliwskimi rasy: wyżeł niemiecki, wachtelhund i gończy. Przyuczenie psa do poszukiwania padłych dzików trwa około 30 dni. Psy wyposaża się w obroże telemetryczne firmy GARMIN, a z zapisu trasy tropienia wykonuje się mapy będące załącznikiem do protokołu z przeszukiwanego terenu oraz wskazujące lokalizację zwłok dzika. Praca psów trwa od 4 do 6 godzin dziennie przez maksimum 3 kolejne dni. Każdorazowo po pracy, psy podlegają kąpieli i bioasekuracji. Pies dziennie przeszukuje od 30 do 70 ha. Wokół miejsc znalezionych zwłok dzików, po potwierdzeniu wirusa ASF, wyznacza się strefę zakażenia. Jest ona ogrodzona wzdłuż dróg w celu prowadzenia kontroli szczelności płotu z samochodu. Ogrodzenie o wysokości min. 1,2 m wykonane jest z siatki metalowej o wys. 2 – 2,5 metra, która jest w części podwinięta i położona na ziemi.

Przewodnik z psem, dziennie przeszukuje mniej więcej taką powierzchnię, którą jest w stanie przeszukać 10 - 15 obserwatorów mobilnych. Dzienny koszt przewodnika psa za przeszukanie w strefie ASF wynosi 500 Euro. Dla porównania dzienny koszt za 10 bądź15 obserwatorów mobilnych wynosi odpowiednio 1500 lub 2250 Euro (dniówki, transport, posiłki, bioasekuracja ludzi i sprzętu).

Na terenie Meklemburgii-Przedpomorza w okresie od października 2020 roku do marca 2021 roku przeszkolono 21 psów i 17 przewodników do poszukiwania padłych dzików w związku z wirusem ASF. Organizację i koordynację tych szkoleń, ministerstwo rolnictwa i środowiska zleciło lasom krajowym (państwowym).  Większość przewodników psów w Meklemburgii to leśnicy, zatrudnieni w tej instytucji w dziale gospodarki łowieckiej.W przypadku wystąpienia pomoru swiń na terenie tego landu, przewidziane jest czasowe delegowanie tych pracowników do dyspozycji państwowych służb weterynaryjnych. 

Wykorzystanie w Niemczech psów myśliwskich do poszukiwania dzików padłych na wirusa ASF stanowi przykład współdziałania, w tym odpowiedzialności instytucji i podmiotów powołanych do jego zwalczania. Z powyższego przykładu można również skorzystaćw polskich warunkach – wspierając psami myśliwskimi z przewodnikami – obserwatorów mobilnych i drony z kamerami termowizyjnymi.

 

Grzegorz Jaworski - główny specjalista SL

Zdjęcia udostępnił: Landesforst Mecklemburg-Vorpommern