Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

LEŚNICY Z CAŁEJ POLSKI RYWALIZOWALI W TENISIE STOŁOWYM W NADMORSKIEJ SCENERII

LEŚNICY Z CAŁEJ POLSKI RYWALIZOWALI W TENISIE STOŁOWYM W NADMORSKIEJ SCENERII

Leśnicy po raz kolejny stanęli w szranki i konkury w tenisie stołowym. Tegoroczne ogólnopolskie mistrzostwa odbywały się w nadmorskiej scenerii. W tym roku o najżywsze trofea powalczyli zawodnicy z całej Polski. Nie brakowało zaciętej gry i emocji.

Na przełomie miesięcy sierpnia i września 2023 r., w Międzyzdrojach miały miejsce zawody pod nazwą XXIII Mistrzostwa Polski Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym. Organizatorem i gospodarzem rozgrywek była RDLP w Szczecinie wraz z Nadleśnictwem Międzyzdroje, we współpracy z Krajowym Sekretariatem Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa oraz Krajową Sekcją Pracowników Leśnictwa NSZZ "Solidarność" i Klubem Sportowym Darz Bór Karnieszewice.

W tym roku w zawodach wzięli leśnicy ze wszystkich dyrekcji regionalnych a także z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz goście z BULiGL. W sumie na starcie zawodów pojawiło się atu czterdziestu siedmiu zawodników. Konkurowano w  6 kategoriach, w których najwyższe trofea zdobyli:

 

Kategoria OPEN:

Miejsce I - Gola Błażej - RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Daleszyce

Miejsce II - Bykowski Marcin - RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwo Susz

Mijesce III – Skrzekut Roman - RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Suwałki

 

Kategoria Kobiet:

Miejsce I Pająk Bożena - RDLP w Krośnie, Nadleśnictwo Stuposiany

Miejsce II Szatanik Marta - RDLP w Katowicach, Nadleśnictwo Ujsoły

Miejsce III Dolak Aleksandra - RDLP w Szczecinku, Nadleśnictwo Szczecinek

 

Kategoria Kadry Kierowniczej:

Miejsce I - Brzeziński Andrzej, BULiGL, o/Olsztyn

Miejsce II - Kuszlewicz Zbigniew - KSZNOŚiL

Miejsce III - Bodzioch Paweł - RDLP w Łodzi

 

Kategoria Gier Podwójnych Kobiet:

Miejsce I - Dolak Aleksandra, Chrzanowska Monika - RDLP w Szczecinku

Miejsce II - Pająk Bożena, Szczybło Magdalena - RDLP w Krośnie

Miejsce III - Idczak Monika, Krawiec Joanna- RDLP we Wrocławiu

 

Kategoria Gier Podwójnych OPEN:

Miejsce I - Gola Błażej, Gola Krzysztof - RDLP w Radomiu

Miejsce II - Wrzalik Tomasz, Kozak Grzegorz - RDLP w Lodzi

Miejsce III - Siłkowski Szymon, Skrzekut Roman - RDLP w Białymstoku

 

Klasyfikacja Drużynowa:

Miejsce I - RDLP w Szczecinku - suma punktowa 417

Miejsce II - RDLP w Radomiu - suma punktowa 416

Miejsc III - RDLP w Olsztynie - suma punktowa 393

 

Rekordowa frekwencja wymusiła pełne wykorzystanie każdego dnia rozgrywek na zmagania sportowe. Jednak, pomimo nieuniknionego zmoczenia, nikt z zawodników nie zgłosił niezadowolenia. Atrakcją przygotowaną przez gospodarzy była wyprawa wodolotem na Morze Bałtyckie. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu pracowników Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz wsparciu PZU, firmy Mentor, NSZZ ,,Solidarność" oraz Klubu Sportowemu Darz B6r Karnieszewice, turniej został oceniony jako wzorcowe wydarzenie sportowe w Lasach Państwowych, za co należą się zasłużone gorące podziękowania szczególnie całej RDLP w Szczecinie.

Kolejne XXIV MPPLP w TS planowane są w listopadzie 2024 roku, na terenie RDLP w Szczecinku.