Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części dla potrzeb przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

     Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

     O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu" (w Polsce pozyskuje się ok. 55 proc. przyrostu). Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4  mld m sześć. drewna.

     Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach,

     Lasy Państwowe w coraz większym stopniu mechanizują prace leśne. W lesie pracuje coraz więcej maszyn, takich jak harwestery i forwardery. Podnoszą one ergonomię i wydajność prac pozyskaniowych. Maszyny te są własnością jednostek LP lub zakładów usług leśnych, wykonujących zadania na zlecenie LP.

     Darami lasu są także bardzo chętnie zbierane przez nas grzyby, których w polskich lasach rośnie ponad 1000 jadalnych gatunków.

     W  lasach zbieramy również owoce borówki czernicy (zwanej czarną jagodą), borówki brusznicy,  jeżyny, maliny, róży, głogów, jarzębu pospolitego (popularnej jarzębiny czerwonej), żurawiny, bzu czarnego, orzechów laskowych i wiele innych, których nie sposób tutaj wymienić. Warto pamiętać, że te wszystkie płody leśne każdy może swobodnie zbierać na własne potrzeby, oczywiście w sposób nie powodujący niszczenia grzybni, roślin i innych elementów środowiska przyrodniczego, w którym one występują.

     Las wielu z nas kojarzy się z drzewkami bożonarodzeniowymi. Co roku do polskich domów na święta trafia ponad 200 tys. choinek z Lasów Państwowych. Pochodzą one ze specjalnie prowadzonych plantacji choinkowych lub z cięć pielęgnacyjnych wykonywanych w drzewostanach świerkowych. Obok świerka coraz większym zainteresowaniem cieszą się choinki sosnowe, które pozyskiwane są przy okazji wykonywania cięć pielęgnacyjnych w uprawach i młodnikach.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

RAJD BAJA POLAND POJEDZIE DLA UKRAINY. LEŚNICY DAJĄ WSPARCIE.

RAJD BAJA POLAND POJEDZIE DLA UKRAINY. LEŚNICY DAJĄ WSPARCIE.

Szczecinek był gospodarzem spotkania organizacyjnego poświęconego tegorocznej edycji rajdu terenowego Baja Poland. Gościem specjalnym był słynny rajdowiec Krzysztof Hołowczyc.

Tegoroczny rajd terenowy Baja Poland – jedna z eliminacji prestiżowego Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych – tradycyjnie pod koniec sierpnia zawita na poligon drawski. Zawody najlepszych rajdowców globu odbędą się m.in. na terenach Nadleśnictwa Drawsko, więc z leśnikami ze szczecineckiej Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych rozmawiano właśnie o kwestiach organizacyjnych. Oprócz przedstawicieli Fundacji Baja Poland, która rajd organizuje w Szczecinku zjawił się Krzysztof Hołowczyc, najlepszy polski kierowca rajdowy i konsul honorowy ze Szczecina Ukrainy Henryk Kołodziej.

Jego obecność nie była przypadkowa. W tym roku bowiem Baja Poland będzie szczególny, bo społeczność motosportu solidaryzuje się z walczącymi z rosyjską agresją Ukraińcami.

- Bardzo bym chciał mierzyć się na trasie z kierowcami z Ukrainy, ale wiemy, że ich kraj i jego obywatele walczą teraz o swoją wolność – mówi Krzysztof Hołowczyc, który jako najbardziej znany polski rajdowiec zgodził się zostać twarzą akcji pomocy dla Ukrainy. I to bardzo wymiernej, nie ograniczającej się do słów poparcia i gestów, ale mającej także realny wymiar.

- Ważne są i gesty w rodzaju ukraińskich flag na naszych autach, ale Ukraińcom potrzebne są generatory prądu, ciepłe ubrania, żywność, specjalistyczny sprzęt i o to wszystko będziemy zabiegać przed, podczas i po rajdzie.

Od strony sportowej Krzysztof Hołowczyc zdradził, że zamierza w tym sezonie wystartować we wszystkich imprezach PŚ FIA w rajdach terenowych i powalczyć o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

- Wszyscy razem z organizatorami, zawodnikami i leśnikami wsiedliśmy do auta prowadzącego do wolnej Ukrainy i dojedziemy do wspólnego zwycięstwa – mówił konsul Henryk Kołodziej dziękując za inicjatywę Fundacji Baja Poland. - Dziś na Ukrainie potrzebne są najbardziej źródła energii elektrycznej, cieplnej, ciepła odzież i żywność. Jako pierwsi deklaracje wsparcia dali szczecineccy leśnicy.

- Skoro powiedzieliśmy A w kwestiach organizacyjnych rajdu to i powiemy B wspierając pomoc dla Ukrainy – mówi Łukasz Maciejunas, dyrektor RDLP Szczecinek. - Leśnicy to nie tylko zielony mundur i codzienna piecza nad lasami, ale realizujemy także ważne funkcje społeczne. Sam jestem ojcem trójki dzieci i nie chciałbym przeżywać tego przez co teraz przechodzą ukraińskie rodziny. Szczegóły pomocy będą jeszcze ustalane, ale wstępnie wiadomo, że Lasy Państwowe przekażą część swoich pojazdów, ubrania, plecaki i żywność.

 

Rajmund Włenic - Szczecinek naszemiasto.pl