Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kobieta w leśnictwie. Obecność na przestrzeni 100-lat istnienia Lasów Państwowych

Kobieta w leśnictwie. Obecność na przestrzeni 100-lat istnienia Lasów Państwowych

Pierwsza w historii RDLP w Szczecinku konferencja naukowa o kobiecej tematyce

Kobiet w leśnym świecie jest coraz więcej. Pracujemy na różnych stanowiskach, w biurach i w terenie. Tym, jak wyglądała droga, którą przeszłyśmy, jak układały się nasze leśne ścieżki, dzieliłyśmy się podczas spotkania.

 

100- letnia historia Lasów Państwowych zapisana jest imponującymi postaciami kobiet. O kobietach dwudziestolecia międzywojennego opowiadał prof. dr hab. Jarosław Szaban z Leśnictwo - Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, z kolei o kobietach nauki i łączeniu pasji do przyrody z karierą naukową mówił mgr inż. Artur Sawicki z Instytut Badawczy Leśnictwa.

 

Dr Anna Wierzbicka z UP w Poznaniu przedstawiła osiągnięcia kobiet w edukacji leśnej w Europie, a Jarosław Opas z Nadleśnictwa Olsztynek i Mariusz Opas z Nadleśnictwo Gdańsk, Lasy Państwowe wspominali postać Simony Kossak, pani profesor nauk leśnych, wielkiej miłośniczki Puszczy Białowieskiej i orędowniczki empatii i szacunku wobec świata przyrody. O swojej historii pracy w lasach opowiedziała także Renata Łudzik-Wasilko, pani leśniczy z Nadleśnictwo Karnieszewice, Lasy Państwowe, a o specyfice pracy w górskim Nadleśnictwo Świeradów mówiła pani nadleśniczy Anna Kulik. O aktualnym obrazie kobiety pracujących w Lasach Państwowych i wyzwaniach komunikacyjnych i wizerunkowych, jakie stoją przed nami, opowiadała Magdalena Stępińska ze Stowarzyszenia Leśników Fotografików.

 

W panelu tematycznym „Natura jest kobietą” swoją lawendową pasję przedstawiła Anna Mazur z Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, a o niezwykłych historiach zawartych w kawałkach drewna opowiedziała mgr inż. Monika Gach z Wydział Leśny UR Kraków. Wieloznaczne aspekty ziołolecznictwa przedstawiał dr hab. Paweł Staniszewski Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a o artystycznej stodole w Nadleśnictwo Spychowo, Lasy Państwowe, miejscu spotkań kultury, sztuki i leśnictwa mówiła Urszula Dyl-Nadolna. Maria Rothert – Proniewicz zabrała nas w spokojny, kojący świat "kąpieli leśnych".

 

Drugi dzień spotkania wypełniony był lawendowymi warsztatami i wymianą osobistych doświadczeń w pracy w Lasach Państwowych. Atmosfera na konferencji była niezwykła, a dyskusja bardzo potrzebna. Jak podkreśliła organizatorka, Dyrektor RDLP w Szczecinku, Wioletta Koper - Staszowska kobiety pracujące w leśnictwie nie chcą być traktowane ze specjalna troską czy pobłażeniem. Chcemy, żeby doceniano nas na równi z innymi pracownikami i doceniamo za dobrze wykonaną pracę.

 

Mamy nadzieję, że nasze spotkanie da początek regularnym dyskusjom i poszukiwaniu skutecznych rozwiązań, dzieki którym warunki pracy, awansów, czy rozwijanie swoich umiejętności będą równe dla wszystkich pracowników.

fot. K. Klimek, M. Wysokowicz, M. Stasiuk, D. Nowak-Staszewska