Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Polski przebój

Polskie produkty powstałe z użyciem drewna – meble, stolarka okienna i drzwiowa, jachty czy papier i opakowania – to prawdziwe przeboje rynkowe.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Piąta edycja #sadziMY za nami!

Piąta edycja #sadziMY za nami!

W ogrodzie, na osiedlu, przy przedszkolu, na zieleńcu szkolnym, a czasem, przy remizie strażackiej- tam zostały posadzone sadzonki, które dostaliście od leśników naszego regionu.

Piąta edycja akcji #sadziMY odbyła się 2 i 3 października. Na wielkie narodowe sadzenie drzew w roku poprzedzającym stulecie istnienia Lasów Państwowych, nadleśnictwa w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku przygotowały tysiące sadzonek drzew rodzimych gatunków.

Największym powodzeniem- jak co roku – cieszyły się gatunki drzew i krzewów owocowych, jak bez czarny, pigwowiec, jarzębina, jabłonie, róże dzikie. Takie gatunki leśnicy sadzą w ekotonach, czyli strefach przejściowych pomiędzy dwoma ekosystemami np. lasem a polem uprawnym lub zakładając tzw. remizy, czyli ostoje dla ptaków. Gatunki te zapewniają obfite kwitnienie i owocowanie, co korzystnie wpływa na zapylacze, ptaki, ssaki leśne oraz cały ekosystem.

Leśnicy przygotowali również sadzonki świerka i choć w wyniku zmian klimatycznych gatunek ten przysparza problemów nie tylko polskim, ale europejskim leśnikom, to do nasadzeń przydomowych jak najbardziej może być wykorzystywany.

Ponadto, w ramach akcji #sadziMY, odnowiono kawałek lasu wspólnie z uczniami Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie. Sadzonki dębów sadzone były  w towarzystwie dyrektor RDLP w Szczecinku, Pani Wioletty Koper – Staszowskiej i leśników z Nadleśnictwa Gościno.

Wszystkie rozdane sadzonki zostały wyhodowane na szkółkach leśnych na terenie RDLP w Szczecinku z nasion zebranych przez leśników w regionie.

Leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Liczba ta zapewnia trwałość lasu i poprawę jego struktury, a cele te przyświecają w pracy każdemu leśnikowi. Jak podkreśla Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych: - Lasów nigdy nie jest za dużo. Sumiennie realizujemy założenia Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, czyli tworzymy warunki do zwiększenia lesistości Polski do 33 proc. w 2050 r. Dążymy do tego, by Polska była jeszcze bardziej zielona. Dla dobra przyrody, dla komfortu życia Polaków, dla rozwoju naszej gospodarki.

Dziękujemy Państwu za zainteresowanie wydarzeniem, udział i najważniejsze, że posadziliście swoje drzewo! Teraz spokojnie możecie obserwować, jak będzie rosło, jak będzie się zmieniało, owocowało, a po latach usłyszycie szum jego liści i odpoczniecie w jego cieniu.

Wydarzenie objęte jest patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.