Zwierzęta
Samochód
Grzyby
Drewno
Biwakowanie
Bezpieczeństwo
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
MAŁA RETENCJA DUŻE MOŻLIWOŚCI
MAŁA RETENCJA DUŻE MOŻLIWOŚCI
W ostatnich kilkudziesięciu latach na terenie Polski obserwujemy intensywne zmiany pogodowe. Szczególnie widać tę sezonową zmienność w pojawiających się huraganach, lub w bardzo intensywnych opadach deszczu a także w długotrwałych suszach. Mokra, ciepła i bezśnieżna zima. Po niej intensywne wczesno wiosenne opady a w drugiej części wiosny bywa już bardzo sucho. Znikome letnie opady są niewystarczające dla nawodnienia siedlisk leśnych. Przez to ulegają one przesuszeniu. Do obniżenia poziomu wód gruntowych przyczynia się także nie zawsze dostateczny stan systemów melioracyjnych. W wielu obszarach leśnych dochodzi do przesuszenia. Skutkuje to obniżeniem zdolności biologicznych gleb i upraw a co za tym idzie możliwości produkcyjnych siedlisk.
Od niemal 30 lat, Lasy Państwowe realizują inwestycje dotyczące retencjonowania wody, zwane „małą retencją”, które mają pomóc rozwiązać powstające problemy związane z przesuszeniem. Działania, które dotąd zrealizowały Lasy Państwowe, przyczyniły się do zwiększenia zasobności w wodę siedlisk i do odtworzenia ekosystemów wodno-błotnych.
Na terenie RDLP w Szczecinku w roku 2016 wdrożono małą retencję w projektach takich jak „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu” oraz „Przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych”. Są to kolejne projekty sfinansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i przeznaczone do realizacji na terenie dwóch nadleśnictw: Polanów i Warcino.
Na terenie Nadleśnictwa Warcino zostały zrealizowane następujące zadania:
1. „Budowa zastawki z groblą na rowie odwadniającym w Leśnictwie Pustowo”;
2. „Modernizacja zbiornika retencyjnego w Leśnictwie Podgóry”.
Obie inwestycje zostały zakończone i już pełnią swoje zakładane funkcje.
Na terenie Nadleśnictwa Polanów są realizowane następujące działania:
1. „Odtworzenie zbiornika retencyjnego poprzez odbudowę grobli z przelewem kamiennym, dz. Nr 286 obręb Świerczyna;
2. „Odtworzenie zbiornika retencyjnego poprzez odbudowę grobli oraz budowę przelewu stałego kamienno-drewnianego wraz z bystrotokiem o dł. 56 m – obręb Świerczyna”;
3. „Odbudowa grobli o dł. 50 m z przelewem kamiennym, obręb Wietrzno”;
4. „Budowa dziewięciu progów zwalniających w formie palisady na istniejących rowach melioracyjnych w leśnictwach Wierzchlas i Zacisze + wykonanie brodu kamiennego umożliwiającego migrację zwierzyny, ruch pojazdów zrywkowych i wywozowych”;
5. „Odbudowa progu drewnianego z przelewem, konstrukcja drewniano-kamienna, obręb Krąg”;
6. „Budowa czterech progów zwalniających w formie palisady na istniejących rowach w leśnictwie Rzeczyca”;
7. „Budowa dwóch brodów kamiennych w ramie z bali dębowych i progu dolnego w formie palisady w leśnictwie Żydowo”;
8. „Przebudowa przepustów na brody w celu ochrony infrastruktury drogowej w leśnictwie Zacisze i Rzeczyca”.
Zadania od I do VII w Nadleśnictwie Polanów zostały już zrealizowane. Zadanie VIII zostanie wykonane do końca grudnia 2020 r.
Mała retencja to setki małych zbiorników i oczek wodnych rozproszonych po lasach w całej Polsce. Mają one duże znaczenie lokalne dla poprawy warunków wilgotnościowych oraz dla magazynowania wody. Realizując projekty związane z retencją Lasy Państwowe przyczyniają się do zwiększenia obiegu wody w przyrodzie. Realizują w ten sposób główne cele wynikające z zadań instytucji zapisanych w jej statucie.
W maju NFOŚiGW w Warszawie uruchomił dodatkowe środki na zadania retencyjne w PGL LP. Nasze nadleśnictwa zgłosiły chęć realizacji dodatkowych zadań na swoim terenie na blisko 1 mln zł.
Powszechna ochrona lasów, trwałość ich utrzymania, ciągłość i wykorzystywanie wszystkich funkcji lasów w sposób zrównoważony oraz powiększanie zasobów leśnych. Projekty związane z retencją doskonale wpisują się w realizacje tych celów.
Marek Stasiuk – Rzecznik Prasowy RDLP w Szczecinku
Maciej Wiórek - Specjalista Służby Leśnej ds. Infrastruktury Leśnej