Wydawca treści
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Baza nasienna Lasów Państwowych jest jedynym w Polsce źródłem pozyskiwania nasion o najwyższej jakości i odpowiednim pochodzeniu. Polska posiada wiele znanych i uznanych w Europie ekotypów, których nasiona są cenione i poszukiwane ze względu na ich wartość genetyczną.
Szczególną rolę w gospodarce nasiennej i ochronie zasobów genowych odgrywa Leśny Bank Genów Kostrzyca, w którym zgromadzono blisko 5 tys. zasobów genowych reprezentujących najcenniejsze drzewostany, najstarsze drzewa (liczące powyżej 200 lat), krzewy i rośliny ginące oraz zagrożone.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Zajmują one ok. 2,7 tys. ha i produkują rocznie ponad 800 mln sadzonek drzew oraz prawie 13 mln sadzonek krzewów. Większość szkółek to szkółki klasyczne, w których produkuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Oprócz nich istnieją nowoczesne szkółki kontenerowe, z których pochodzą sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym oraz sadzonki mikoryzowane. Ta nowoczesna technologia zapewnia produkcję najlepszej jakości materiału sadzeniowego, zapewniającego bardzo wysoką udatność upraw.
Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Zabiegi te mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu, często o najlepszych cechach wzrostowych i jakościowych.
Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. Pozostawia się przy tym pojedyncze drzewa najlepsze, najstarsze, dziuplaste, w celu ich naturalnego odnowienia, zachowania najcenniejszych okazów lub zapewnienia warunków życia dla innych organizmów.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Ruszył nabór na staż w nadleśnictwach RDLP w Szczecinku.
Ruszył nabór na staż w nadleśnictwach RDLP w Szczecinku.
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, stosownie do Zarządzenia nr 59 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 07.09.2012 r. w sprawie stażu absolwentów w Lasach Państwowych, zn. spr.: GK-1103-20/12, ogłasza nabór kandydatów na staż w nadleśnictwach podległych RDLP w Szczecinku na rok 2025/2026.
Kto może ubiegać się na staż?
Do odbycia stażu w jednostkach organizacyjnych RDLP w Szczecinku mogą zostać zakwalifikowani:
- absolwenci średnich i wyższych szkół leśnych,
- absolwenci wyższych uczelni innych niż leśne mogą zostać zakwalifikowani do odbycia stażu wyłącznie w przypadku stwierdzenia potrzeby zatrudnienia specjalistów o wymaganym kierunku wykształcenia, wynikającej z aktualnych potrzeb kadrowych nadleśnictw.
Termin składania dokumentów:
Dokumenty należy składać do dnia: 30 września 2025 roku.
Informacje dodatkowe:
Szczegółowych informacji dotyczących zasad przyjmowania absolwentów na staż można uzyskać w Wydziale Organizacji i Kadr RDLP w Szczecinku, tel. 94 37 26 328.
Ogłoszenie zawiera pełne informacje dotyczące wymaganych dokumentów aplikacyjnych (załączniki).