Wydawca treści
Hodowla lasu
Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.
Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.
Baza nasienna Lasów Państwowych jest jedynym w Polsce źródłem pozyskiwania nasion o najwyższej jakości i odpowiednim pochodzeniu. Polska posiada wiele znanych i uznanych w Europie ekotypów, których nasiona są cenione i poszukiwane ze względu na ich wartość genetyczną.
Szczególną rolę w gospodarce nasiennej i ochronie zasobów genowych odgrywa Leśny Bank Genów Kostrzyca, w którym zgromadzono blisko 5 tys. zasobów genowych reprezentujących najcenniejsze drzewostany, najstarsze drzewa (liczące powyżej 200 lat), krzewy i rośliny ginące oraz zagrożone.
Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Zajmują one ok. 2,7 tys. ha i produkują rocznie ponad 800 mln sadzonek drzew oraz prawie 13 mln sadzonek krzewów. Większość szkółek to szkółki klasyczne, w których produkuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Oprócz nich istnieją nowoczesne szkółki kontenerowe, z których pochodzą sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym oraz sadzonki mikoryzowane. Ta nowoczesna technologia zapewnia produkcję najlepszej jakości materiału sadzeniowego, zapewniającego bardzo wysoką udatność upraw.
Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Zabiegi te mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu, często o najlepszych cechach wzrostowych i jakościowych.
Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. Pozostawia się przy tym pojedyncze drzewa najlepsze, najstarsze, dziuplaste, w celu ich naturalnego odnowienia, zachowania najcenniejszych okazów lub zapewnienia warunków życia dla innych organizmów.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Wybrane aspekty ochrony przyrody w RDLP w Szczecinku na przykładzie Nadleśnictwa Sławno (VIDEO)
Wybrane aspekty ochrony przyrody w RDLP w Szczecinku na przykładzie Nadleśnictwa Sławno (VIDEO)
Lasy odgrywają istotną rolę w ochronie różnorodności biologicznej, zapewniając schronienie wielu gatunkom roślin, zwierząt i grzybów. Jednym z najważniejszych zadań Lasów Państwowych jest dbanie o te wyjątkowe ekosystemy i ich trwałość. W naszych działaniach priorytetem jest zrównoważona gospodarka leśna, która łączy potrzeby człowieka z troską o przyrodę.
Czym jest ochrona przyrody?
Ochrona przyrody to działania mające na celu zachowanie, właściwe użytkowanie i odnawianie zasobów przyrodniczych. To nie tylko ochrona krajobrazów i ekosystemów, ale także zapewnienie przetrwania wielu cennych gatunków, które są ważną częścią dziedzictwa naturalnego Polski.
Formy ochrony przyrody w Lasach Państwowych
Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe znajduje się wiele obszarów chronionych. Wyróżniamy kilka głównych form ochrony przyrody:
Parki narodowe – to najcenniejsze przyrodniczo obszary, gdzie ekosystemy zachowane są w stanie możliwie naturalnym.
Rezerwaty przyrody – fragmenty przyrody szczególnie cenne pod względem naukowym, przyrodniczym i krajobrazowym.
Obszary Natura 2000 – europejska sieć chroniąca najważniejsze siedliska i gatunki w skali kontynentu.
Pomniki przyrody – pojedyncze twory przyrody, np. wiekowe drzewa, skały czy źródła, o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych.
Użytki ekologiczne – niewielkie ekosystemy, takie jak bagna, torfowiska czy śródleśne oczka wodne, które mają duże znaczenie dla lokalnej bioróżnorodności.
Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe – obszary o szczególnych walorach krajobrazowych i estetycznych.
Ochrona gatunkowa – działania mające na celu zachowanie zagrożonych lub rzadkich gatunków roślin, zwierząt i grzybów.
Dlaczego ochrona przyrody jest tak ważna?
Las to nie tylko drzewa – to skomplikowany i delikatny system, który wpływa na jakość powietrza, wody i gleby. Chroniąc lasy, chronimy także zasoby naturalne dla przyszłych pokoleń. Działania ochronne pozwalają zachować równowagę ekologiczną, łagodzić skutki zmian klimatycznych oraz wspierać naturalne procesy zachodzące w przyrodzie.
Nasza misja
Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych podejmują liczne działania na rzecz ochrony przyrody. Dzięki współpracy z naukowcami, organizacjami przyrodniczymi oraz lokalnymi społecznościami, staramy się skutecznie zarządzać lasami, łącząc funkcje gospodarcze, przyrodnicze i społeczne.
Zapraszamy do odkrywania chronionych obszarów w naszych lasach! Dzięki świadomemu korzystaniu z tych terenów, możemy razem dbać o ich przyszłość.