Wydawca treści Wydawca treści

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

     Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

     Baza nasienna Lasów Państwowych jest jedynym w Polsce źródłem pozyskiwania nasion o najwyższej jakości i odpowiednim pochodzeniu. Polska posiada wiele znanych i uznanych w Europie ekotypów,  których nasiona są cenione i poszukiwane ze względu na ich wartość genetyczną.

     Szczególną rolę w gospodarce nasiennej i ochronie zasobów genowych odgrywa Leśny Bank Genów Kostrzyca, w którym zgromadzono blisko 5 tys. zasobów genowych reprezentujących najcenniejsze drzewostany, najstarsze drzewa (liczące powyżej 200 lat), krzewy i rośliny ginące oraz zagrożone.

     Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się w szkółkach. Zajmują one ok. 2,7 tys. ha i produkują rocznie ponad 800 mln sadzonek drzew oraz prawie 13 mln sadzonek krzewów. Większość szkółek to szkółki klasyczne, w których produkuje się sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym. Oprócz nich istnieją nowoczesne szkółki kontenerowe, z których pochodzą sadzonki z zakrytym systemem korzeniowym oraz sadzonki mikoryzowane. Ta nowoczesna technologia zapewnia produkcję najlepszej jakości materiału sadzeniowego, zapewniającego bardzo wysoką udatność upraw.

     Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Zabiegi te mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu, często o najlepszych cechach wzrostowych i jakościowych.

     Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew. Pozostawia się przy tym pojedyncze drzewa najlepsze, najstarsze, dziuplaste, w celu ich naturalnego odnowienia, zachowania najcenniejszych okazów lub zapewnienia warunków życia dla innych organizmów.

 

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

BABIE LATO - PAJĘCZE DMUCHAWCE

BABIE LATO - PAJĘCZE DMUCHAWCE

Co kryje się pod określeniem babie lato postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Wyjaśnienie tego pojęcia nie jest takie oczywiste. Dla meteorologa babie lato to czas, w którym Polska znajduje się pod wpływem Wyżu Południowoazjatyckiego lub Wschodnioeuropejskiego. To zjawisko meteorologiczne występuje we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego. Wyjątkowo ciepły okres jesieni, w podaniach ludowych, był określany jako czas panowania żony lata. Jako, że słowo "baba" dawniej było w powszechnym użyciu i określało starą kobietę, utarło się określenie babskie lato, które w późniejszym czasie zastąpiono pojęciem babie lato. Pierwsze wzmianki o tym zjawisku pojawiają się w 1778 w zapiskach europejskiego kolonisty, który opisał tzw. babie lato po przybyciu do kolonii w Ameryce Północnej. Odpowiednikami babiego lata w innych krajach są: Wyspy Brytyjskie - Old Wives Summer, w Skandynawii - Birgitta-Sommer, w Niemczech Altweibersommer, we Włoszech - Estate di San Martino a w krajach Ameryki Północnej klimatu umiarkowanego mówi się o Indian Summer, czyli Indiańskim Lecie. Jednak dla każdego kto nie jest meteorologiem pojęcie babiego lata ma inne znaczenie. Mówiąc w skrócie, są to pajęcze nici unoszące się w powietrzu. Zgodnie z definicją Encyklopedii PWN to długie nici pajęczyny unoszone w powietrzu podmuchami wiatru, zwykle podczas ciepłych i słonecznych dni jesiennych. Encyklopedia staropolska autorstwa Zygmunta Glogera z początku XX wieku opisuje babie lato tymi słowy "pajęczyna ta w podaniach ludu polskiego jest przędzą z wrzeciona Matki Bożej, rzuconą na ziemię, aby przypomnieć gospodyniom o czasie roboty koło przędziwa i potrzebie okrycia biednych sierot na zimę”.

Tak brzmi encyklopedyczna definicja babiego lata. Jednak, kiedy i dlaczego w powietrzu unoszą się pajęczyny? W sprzyjających warunkach temperatury, wilgotności powietrza i sile wiatru pająki rozpoczynają tkanie pajęczyny, którą wykorzystują do lotu. Najczęściej zwierzęta wybierają wierzchołki wysokich roślin (traw, krzewów, drzew), czyli miejsca o znacznej sile wiatru. Prostują odnóża, unoszą odwłok i wytwarzają nić pajęczyny o odpowiedniej długości, którą wykorzystują do lotu. Wśród odłowionych pająków przeważają osobniki młode oraz samce. Po odbytym locie pająki zwijają pajęczynę, zmniejszając powierzchnię lotną i opadają na podłoże. Przyczyny opisanego zachowania nie są do końca znane. Wielu z badaczy podaje jako powód podróży zwiększenie przestrzeni życiowej zwierząt oraz mieszanie puli genowej.

Nie znając motywów wędrówki można stwierdzić, że babie lato to bardzo urokliwy okres w roku, stanowiący inspirację dla fotografików i malarzy - niestety przypomina o nieuchronnym przybyciu jesieni, a potem zimy.

 

Tomasz Kamaszyn, Karolina Gronostaj - Nadleśnictwo Dretyń