Wydawca treści
GOSPODARKA ŁOWIECKA
Chmara jeleni w terenie OHZ zarządzanego przez Nadleśnictwo Trzebielino. Fot.: Krzysztof Sokal
W zasięgu terytorialnym RDLP w Szczecinku na dzień 1 kwietnia 2018 r. znajduje się 207 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 1 436 706 ha. Powierzchnia leśna obwodów wynosi 657 610 ha, tj. 45,8%.
Na terenie RDLP w Szczecinku jest 8 Ośrodków Hodowli Zwierzyny, które zarządzane są przez Lasy Państwowe (OHZ LP), obejmujące 14 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni użytkowej 138 055,26 ha, w tym powierzchni leśnej 102 987,08 ha.
Chmara jeleni o zachodzie słońca w OHZ Warcino. Fot.: Krzysztof Sokal
Powierzchnia ogólna obwodów łowieckich wchodzących w skład OHZ LP RDLP w Szczecinku stanowi 9,7% powierzchni ogólnej wszystkich obwodów łowieckich i 15,7% powierzchni leśnej wszystkich obwodów łowieckich będących w zasięgu administracyjnym.
OHZ LP zarządzane są przez nadleśnictwa: Borne Sulinowo, Czarne Człuchowskie, Drawsko, Polanów, Połczyn, Trzebielino, Warcino i Złocieniec.
Wykonanie: BULiGL Oddział w Szczecinku
Zarządcy OHZ LP w Czarnym Człuchowskim, Drawsku, Połczynie, Warcinie i Trzebielinie posiadają do dyspozycji Leśne Pensjonaty mogące jednorazowo przyjąć na nocleg wraz z wyżywieniem od 12 do 22 osób, głównie w pokojach dwuosobowych. Poza głównym sezonem polowań służą, jako baza hotelowa, miejsce weekendowych wypadów turystycznych, przystanków wycieczek rowerowych, czy spływów kajakowych itp. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce Turystyka - Leśna baza noclegowa.
Zapraszamy do zakupu dziczyzny, pochodzącej z obwodów łowieckich zarządzanych przez Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, Polanów, Trzebielino i Warcino, z możliwością skórowania, rozbioru i pakowania próżniowego mięsa.
W najbliższym czasie podobna perspektywa zakupu dziczyzny będzie także w pozostałych OHZ LP na terenie RDLP w Szczecinku.
Chłodnia do przechowywania tusz zwierząt łownych wraz z pomieszczeniem do skórowania, rozbioru i pakowania próżniowego mięsa przy Leśnym Pensjonacie „Kawka” w OHZ LP zarządzanym przez Nadleśnictwo Warcino.
Fot.: Grzegorz Jaworski.
Większość Leśnych Pensjonatów położona jest w malowniczych miejscach, gdzie w atmosferze słynącej z gościnności i tradycyjnej kuchni myśliwskiej można spędzać mile czas, podziwiając piękno polskiej przyrody. Więcej szczegółów otrzymają Państwo bezpośrednio w siedzibach ww. nadleśnictw lub na stronie internetowej LP w zakładce „Leśny przewodnik turystyczny".
Na terenie RDLP w Szczecinku pozyskuje się największą ilość jeleni w kraju. W ostatnich latach kształtuje się ona w zakresie od 22 do 24 osobników z 1000 ha powierzchni leśnej. Także wysokie jest pozyskanie dzików, które w ostatnich sezonach łowieckich kształtuje się w wysokości 17 osobników z 1000 ha powierzchni obwodu.
Jelenie byki żerujące w łanie pszenicy. Fot.: Krzysztof Sokal
Odyniec podczas huczki. Fot. Krzysztof Sokal
Zaskoczony kozioł. Fot. Krzysztof Sokal
Ponadto na terenie RDLP występują: żubry (trzecie w Polsce stado wolnościowe o liczebności ponad 200 osobników) i przechodnie łosie. Licznie występują wilki, lisy, jenoty, rzadziej borsuki, szopy pracze, norki amerykańskie, zające, dzikie króliki, kuny, tchórze, piżmaki, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki i gęsi. Czasem zdarza się również, że pojawiają się dropie, najprawdopodobniej przylatujące ze wschodniej części Niemiec.
Przyroda w obiektywie. Fot.: Krzysztof Sokal
Sprzedaż polowań prowadzona jest przez zarządców OHZ LP, wszelkie sprawy dotyczące polowań należy kierować bezpośrednio do poszczególnych OHZ LP RDLP w Szczecinku, prowadzonych przez nadleśnictwa:
- Borne Sulinowo borne@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 373 31 23
- Czarne Człuchowskie czarne@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 833 20 11
- Drawsko drawsko@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 363 20 46
- Polanów polanow@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 318 82 37
- Połczyn polczyn@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 366 22 30
- Trzebielino trzebielino@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 858 02 44
- Warcino warcino@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 857 66 71
- Złocieniec zlocieniec@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 367 24 80
W nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są oceny stanu zagospodarowania wszystkich obwodów łowieckich dzierżawionych i wyłączonych z wydzierżawienia. Prowadzone są również negocjacje i niezbędne uzgodnienia z zarządami kół łowieckich, dotyczące wyników inwentaryzacji zwierzyny oraz sporządzanych na ich podstawie planów pozyskania zwierzyny. Omawiane są także zadania niezbędne do wykonania z zakresu zagospodarowania łowisk, wzbogacania w nich ich naturalnej bazy żerowej, w związku z potrzebą ochrony upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny. Prowadzony jest również bieżący monitoring oraz prewencja w zakresie ochrony łowisk przed kłusownictwem.
Urządzenia służące do wykonywania polowań w obwodach łowieckich zarządzanych przez Lasy Państwowe są wykonywane zgodnie ze wzorami zatwierdzonymi przez Dyrektora RDLP w Szczecinku. Projekty te są dostępne na stronie internetowej RDLP w Szczecinku, w zakładce Łowiectwo. Stan techniczny urządzeń łowieckich jest systematycznie, szczegółowo sprawdzany podczas ocen stanu zagospodarowania obwodów łowieckich.
W Wieloletnich Łowieckich Planach Hodowlanych na lata 2017-2027, zostały zawarte m. in. zadania służące poprawie warunków bytowania zwierzyny. Kładzie się obecnie duży nacisk na wykorzystywanie biologicznych metod ochrony lasu przed zwierzyną. Ma to istotny wpływ na ograniczanie szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne w uprawach rolnych i w lesie.
Drzewa zgryzowe stanowią biologiczną formę ochrony lasu przed szkodami od zwierzyny. Coraz więcej leśników przekonuje się do niej i jest ona już niemal powszechnie stosowana. Na zdjęciu przykład wyłożonych drzew zgryzowych z terenu Nadleśnictwa Trzebielino. Fot.: Piotr Niegrzybowski.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Konferencja "Społeczna Odpowiedzialność Lasów Państwowych"
Konferencja "Społeczna Odpowiedzialność Lasów Państwowych"
Nadleśnictwo Człuchów, Polskie Towarzystwo Leśne oddział Szczecinek oraz Stowarzyszenie Pro Kultura organizatorami drugiej edycji konferencji "Społeczna Odpowiedzialność Lasów Państwowych". Wydarzenie objęła patronatem Pani Wioletta Koper-Staszowska Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. To ważne spotkanie jest dobrą okazją do refleksji nad naszą rolą w społeczeństwie i naszym zobowiązaniem wobec lasów w jak najszerszym kontekście. Lasy Państwowe zbliżają się do setnej rocznicy swojego istnienia, co jest zasługą nie tylko leśników, ale także całego społeczeństwa, które dba o nasze lasy.
Chodzi nam o to, żeby przekaz był jasny. Leśnicy są dla społeczeństwa, oczywiście również dla lasów i to często 24 godziny na dobę. Lasy Państwowe zbliżają się do 100 lat, w przyszłym roku obchodzimy 100-lecie istnienia, mamy dokoła siebie piękne lasy, więc jest to wyraz tego, że nasza praca jest dobra i tego lasu nam nie brakuje i na pewno na przyszłość nie zabraknie – jak zaznaczył w swoim wystąpieniu nadleśniczy Nadleśnictwa Człuchów Sławomir Kmiecik.
Leśnicy mają świadomość, że są dla społeczeństwa, ale przede wszystkim są dla lasów. Nasza praca opiera się na zrównoważonym zarządzaniu, ochronie przyrody, dbałości o dziedzictwo przyrodnicze i wrażliwości na społeczne potrzeby. Dzięki temu mamy przyjemność otaczać się pięknymi lasami, które stanowią dumę naszego regionu i kraju.
Wykład na temat: „Planowanie urządzeniowe w realizacji wielofunkcyjnej gospodarki leśnej” wygłosił Dyrektor Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Leśnego dr inż. Janusz Dawidziuk:
Planowanie urządzania lasu w ramach wielofunkcyjnej gospodarki leśnej jest procesem kompleksowym, obejmującym różne aspekty ekologiczne, społeczne i ekonomiczne. Jest to zadanie złożone, ale niezbędne. Wymaga współpracy, zrozumienia i zobowiązania do równoważenia różnorodnych potrzeb poszczególnych grup interesariuszy.
„Woda i las – strategiczne działania wodne realizowane przez Lasy Państwowe”, to kolejny wykład, który przedstawiła Pani mgr Marta Petrynik Kierownik Projektów Małej Retencji Nizinnej i Górskiej w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych – przedstawiając bogaty zbiór dokumentacji fotograficznej mnóstwa już zrealizowanych projektów, których nadrzędnym celem jest zatrzymanie wody w lesie podkreśliła, że:
„Woda to życie” - to nie tylko slogan, to fundament naszej egzystencji, a Lasy Państwowe są niekwestionowanym liderem i prekursorem działań w skali międzynarodowej w dziedzinie strategicznych działań wodnych.
Konferencja "Społeczna Odpowiedzialność Lasów Państwowych" to praktyczna możliwość sprzyjająca wymianie doświadczeń i inspiracja do działań na rzecz dbałości o lasy. Rozważamy, jak jeszcze bardziej zaangażować społeczeństwo w troskę o nasze lasy i jak w prosty sposób pokazać jakie korzyści przynosi nasza wspólna praca dla przyrody każdego dnia.
Zaznaczył to również Pan prof. Dr hab. Tomasz Zawiła- Niedźwiedzki – Przewodniczący Komitetu Nauk Leśnych i Technologii Drewna Polskiej Akademii Nauk w wykładzie: „Lasy i leśnictwo w czasach zmian klimatu”. Pokazując na przykładzie licznych badań oraz prac naukowych jak niewielkie zdawałoby się zmiany rejestrowane w średnich rocznych temperaturach oddziaływują wprost na nasze otoczenie i możemy sami to empirycznie doświadczyć. Wskazał min. że:
Komisja Europejska szacuje, że nawet przy zapisanym w EZŁ zobowiązaniu do całkowitego zredukowania globalnych emisji netto do 2050 r., koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze będzie się zwiększać w nadchodzących dziesięcioleciach, a średnie temperatury na świecie będą rosły. Ocieplający się klimat w dalszym ciągu będzie potęgował wszelkiego rodzaju zagrożenia, poczynając od częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, susze lub powodzie, po erozję wybrzeży spowodowaną podnoszeniem się poziomu mórz, których skutki będą powszechnie odczuwalne. Strategia ta ma cztery główne cele: uczynienie adaptacji inteligentniejszą, szybszą i bardziej systemową oraz zintensyfikowanie międzynarodowych działań w zakresie przystosowania się do zmian klimatu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz prelegentom konferencji. Razem możemy jeszcze bardziej umocnić naszą rolę w dobrym gospodarowaniu lasami i przekształcić te wyzwania w możliwości dla naszych lasów i społeczeństwa.
Dariusz Dyl - Naczlenik Wydziału Promocji, Mediów i Komunikacji Społecznej