Wydawca treści
GOSPODARKA ŁOWIECKA
Chmara jeleni w terenie OHZ zarządzanego przez Nadleśnictwo Trzebielino. Fot.: Krzysztof Sokal
W zasięgu terytorialnym RDLP w Szczecinku na dzień 1 kwietnia 2018 r. znajduje się 207 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 1 436 706 ha. Powierzchnia leśna obwodów wynosi 657 610 ha, tj. 45,8%.
Na terenie RDLP w Szczecinku jest 8 Ośrodków Hodowli Zwierzyny, które zarządzane są przez Lasy Państwowe (OHZ LP), obejmujące 14 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni użytkowej 138 055,26 ha, w tym powierzchni leśnej 102 987,08 ha.
Chmara jeleni o zachodzie słońca w OHZ Warcino. Fot.: Krzysztof Sokal
Powierzchnia ogólna obwodów łowieckich wchodzących w skład OHZ LP RDLP w Szczecinku stanowi 9,7% powierzchni ogólnej wszystkich obwodów łowieckich i 15,7% powierzchni leśnej wszystkich obwodów łowieckich będących w zasięgu administracyjnym.
OHZ LP zarządzane są przez nadleśnictwa: Borne Sulinowo, Czarne Człuchowskie, Drawsko, Polanów, Połczyn, Trzebielino, Warcino i Złocieniec.
Wykonanie: BULiGL Oddział w Szczecinku
Zarządcy OHZ LP w Czarnym Człuchowskim, Drawsku, Połczynie, Warcinie i Trzebielinie posiadają do dyspozycji Leśne Pensjonaty mogące jednorazowo przyjąć na nocleg wraz z wyżywieniem od 12 do 22 osób, głównie w pokojach dwuosobowych. Poza głównym sezonem polowań służą, jako baza hotelowa, miejsce weekendowych wypadów turystycznych, przystanków wycieczek rowerowych, czy spływów kajakowych itp. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce Turystyka - Leśna baza noclegowa.
Zapraszamy do zakupu dziczyzny, pochodzącej z obwodów łowieckich zarządzanych przez Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, Polanów, Trzebielino i Warcino, z możliwością skórowania, rozbioru i pakowania próżniowego mięsa.
W najbliższym czasie podobna perspektywa zakupu dziczyzny będzie także w pozostałych OHZ LP na terenie RDLP w Szczecinku.
Chłodnia do przechowywania tusz zwierząt łownych wraz z pomieszczeniem do skórowania, rozbioru i pakowania próżniowego mięsa przy Leśnym Pensjonacie „Kawka” w OHZ LP zarządzanym przez Nadleśnictwo Warcino.
Fot.: Grzegorz Jaworski.
Większość Leśnych Pensjonatów położona jest w malowniczych miejscach, gdzie w atmosferze słynącej z gościnności i tradycyjnej kuchni myśliwskiej można spędzać mile czas, podziwiając piękno polskiej przyrody. Więcej szczegółów otrzymają Państwo bezpośrednio w siedzibach ww. nadleśnictw lub na stronie internetowej LP w zakładce „Leśny przewodnik turystyczny".
Na terenie RDLP w Szczecinku pozyskuje się największą ilość jeleni w kraju. W ostatnich latach kształtuje się ona w zakresie od 22 do 24 osobników z 1000 ha powierzchni leśnej. Także wysokie jest pozyskanie dzików, które w ostatnich sezonach łowieckich kształtuje się w wysokości 17 osobników z 1000 ha powierzchni obwodu.
Jelenie byki żerujące w łanie pszenicy. Fot.: Krzysztof Sokal
Odyniec podczas huczki. Fot. Krzysztof Sokal
Zaskoczony kozioł. Fot. Krzysztof Sokal
Ponadto na terenie RDLP występują: żubry (trzecie w Polsce stado wolnościowe o liczebności ponad 200 osobników) i przechodnie łosie. Licznie występują wilki, lisy, jenoty, rzadziej borsuki, szopy pracze, norki amerykańskie, zające, dzikie króliki, kuny, tchórze, piżmaki, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki i gęsi. Czasem zdarza się również, że pojawiają się dropie, najprawdopodobniej przylatujące ze wschodniej części Niemiec.
Przyroda w obiektywie. Fot.: Krzysztof Sokal
Sprzedaż polowań prowadzona jest przez zarządców OHZ LP, wszelkie sprawy dotyczące polowań należy kierować bezpośrednio do poszczególnych OHZ LP RDLP w Szczecinku, prowadzonych przez nadleśnictwa:
- Borne Sulinowo borne@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 373 31 23
- Czarne Człuchowskie czarne@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 833 20 11
- Drawsko drawsko@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 363 20 46
- Polanów polanow@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 318 82 37
- Połczyn polczyn@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 366 22 30
- Trzebielino trzebielino@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 858 02 44
- Warcino warcino@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 857 66 71
- Złocieniec zlocieniec@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 367 24 80
W nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są oceny stanu zagospodarowania wszystkich obwodów łowieckich dzierżawionych i wyłączonych z wydzierżawienia. Prowadzone są również negocjacje i niezbędne uzgodnienia z zarządami kół łowieckich, dotyczące wyników inwentaryzacji zwierzyny oraz sporządzanych na ich podstawie planów pozyskania zwierzyny. Omawiane są także zadania niezbędne do wykonania z zakresu zagospodarowania łowisk, wzbogacania w nich ich naturalnej bazy żerowej, w związku z potrzebą ochrony upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny. Prowadzony jest również bieżący monitoring oraz prewencja w zakresie ochrony łowisk przed kłusownictwem.
Urządzenia służące do wykonywania polowań w obwodach łowieckich zarządzanych przez Lasy Państwowe są wykonywane zgodnie ze wzorami zatwierdzonymi przez Dyrektora RDLP w Szczecinku. Projekty te są dostępne na stronie internetowej RDLP w Szczecinku, w zakładce Łowiectwo. Stan techniczny urządzeń łowieckich jest systematycznie, szczegółowo sprawdzany podczas ocen stanu zagospodarowania obwodów łowieckich.
W Wieloletnich Łowieckich Planach Hodowlanych na lata 2017-2027, zostały zawarte m. in. zadania służące poprawie warunków bytowania zwierzyny. Kładzie się obecnie duży nacisk na wykorzystywanie biologicznych metod ochrony lasu przed zwierzyną. Ma to istotny wpływ na ograniczanie szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne w uprawach rolnych i w lesie.
Drzewa zgryzowe stanowią biologiczną formę ochrony lasu przed szkodami od zwierzyny. Coraz więcej leśników przekonuje się do niej i jest ona już niemal powszechnie stosowana. Na zdjęciu przykład wyłożonych drzew zgryzowych z terenu Nadleśnictwa Trzebielino. Fot.: Piotr Niegrzybowski.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Państwowe z nowym sztandarem
Lasy Państwowe z nowym sztandarem
12 października to data, która wpisze się złotymi zgłoskami na karty historii Lasów Państwowych. U progu jubileuszu stulecia istnienia organizacji uroczyście nadano sztandar.
Ceremonia nadania sztandaru odbyła się na dziedzińcu Ministerstwa Klimatu i Środowiska w obecności Edwarda Siarki – sekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Józefa Kubicy – dyrektora generalnego Lasów Państwowych, Magdaleny Kapuścińskiej – zastępcy dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. nieruchomości i zamówień, Krystyny Szyszko – wdowie po Św. P. Janie Szyszko, byłym ministrze środowiska, pododdziału Lasów Państwowych, leśników i pracowników Ministerstwa Klimat i Środowiska.
Nadanie sztandaru podkreśla długoletnią pracę i oddanie Lasów Państwowych w służbie ochrony środowiska naturalnego, podkreśla znaczenie leśnictwa w Polsce oraz nadaje doniosłości i rangi jubileuszowi obchodów stulecia Lasów Państwowych.
Dotychczasowy sztandar Lasów Państwowych stanowił nieodłączny element ważnych uroczystości państwowych, patriotyczno-religijnych i służbowych. Dlatego nadanie oficjalnego statusu temu sztandarowi jest naturalnym krokiem w uznaniu jego roli i znaczenia.
Wybór miejsca uroczystości nie jest przypadkowy, jak podkreślał Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministrowie Klimatu i Środowiska – Miejsce dzisiejszej uroczystości jest niezwykle ważne dla wszystkich leśników, gdyż właśnie tutaj mieściła się pierwsza siedziba Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych. To symboliczny dowód ciągłości dobrej współpracy między resortem klimatu i środowiska a Lasami Państwowymi.
Następnie kontynuował - Nadanie sztandaru Lasom Państwowym to historyczna chwila będąca wyrazem szacunku i docenienia stuletnich działań podejmowanych przez Lasy Państwowe w służbie naszemu przyrodniczemu dziedzictwu i Polsce.
- Nadany dziś sztandar stanowi znak tożsamości i wspólnoty Braci Leśnej. Łączy tych, którzy chcą urzeczywistniać podobne wartości służby Ojczyźnie i polskim lasom. Symbolizuje ciągłość i trwanie. Sztandar stanowi przy tym wyzwanie i wielki obowiązek. Wraz z nim polscy leśnicy przyjmują wyzwanie, by trwać na straży najważniejszych wartości. Przyjmujemy go z pokorą i wdzięcznością, traktując jako największe wyróżnienie. – dziękował Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Po czym dodał: - Mamy honor uczestniczyć w jednym z najdonioślejszych momentów w dziejach polskiego leśnictwa. To chwila, która niczym klamra spina wiek istnienia Lasów Państwowych. Zobowiązujemy się z należnym szacunkiem dbać o sztandar. Odtąd będzie on nieodłącznym elementem ważnych uroczystości państwowych, patriotyczno-religijnych i służbowych. Będziemy go strzec i nieść z godnością.
Źródło: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/lasy-panstwowe-z-nowym-sztandarem