Wydawca treści
GOSPODARKA ŁOWIECKA
Chmara jeleni w terenie OHZ zarządzanego przez Nadleśnictwo Trzebielino. Fot.: Krzysztof Sokal
W zasięgu terytorialnym RDLP w Szczecinku na dzień 1 kwietnia 2018 r. znajduje się 207 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni 1 436 706 ha. Powierzchnia leśna obwodów wynosi 657 610 ha, tj. 45,8%.
Na terenie RDLP w Szczecinku jest 8 Ośrodków Hodowli Zwierzyny, które zarządzane są przez Lasy Państwowe (OHZ LP), obejmujące 14 obwodów łowieckich o łącznej powierzchni użytkowej 138 055,26 ha, w tym powierzchni leśnej 102 987,08 ha.
Chmara jeleni o zachodzie słońca w OHZ Warcino. Fot.: Krzysztof Sokal
Powierzchnia ogólna obwodów łowieckich wchodzących w skład OHZ LP RDLP w Szczecinku stanowi 9,7% powierzchni ogólnej wszystkich obwodów łowieckich i 15,7% powierzchni leśnej wszystkich obwodów łowieckich będących w zasięgu administracyjnym.
OHZ LP zarządzane są przez nadleśnictwa: Borne Sulinowo, Czarne Człuchowskie, Drawsko, Polanów, Połczyn, Trzebielino, Warcino i Złocieniec.
Wykonanie: BULiGL Oddział w Szczecinku
Zarządcy OHZ LP w Czarnym Człuchowskim, Drawsku, Połczynie, Warcinie i Trzebielinie posiadają do dyspozycji Leśne Pensjonaty mogące jednorazowo przyjąć na nocleg wraz z wyżywieniem od 12 do 22 osób, głównie w pokojach dwuosobowych. Poza głównym sezonem polowań służą, jako baza hotelowa, miejsce weekendowych wypadów turystycznych, przystanków wycieczek rowerowych, czy spływów kajakowych itp. Więcej informacji na ten temat znajduje się w zakładce Turystyka - Leśna baza noclegowa.
Zapraszamy do zakupu dziczyzny, pochodzącej z obwodów łowieckich zarządzanych przez Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, Polanów, Trzebielino i Warcino, z możliwością skórowania, rozbioru i pakowania próżniowego mięsa.
W najbliższym czasie podobna perspektywa zakupu dziczyzny będzie także w pozostałych OHZ LP na terenie RDLP w Szczecinku.
Chłodnia do przechowywania tusz zwierząt łownych wraz z pomieszczeniem do skórowania, rozbioru i pakowania próżniowego mięsa przy Leśnym Pensjonacie „Kawka” w OHZ LP zarządzanym przez Nadleśnictwo Warcino.
Fot.: Grzegorz Jaworski.
Większość Leśnych Pensjonatów położona jest w malowniczych miejscach, gdzie w atmosferze słynącej z gościnności i tradycyjnej kuchni myśliwskiej można spędzać mile czas, podziwiając piękno polskiej przyrody. Więcej szczegółów otrzymają Państwo bezpośrednio w siedzibach ww. nadleśnictw lub na stronie internetowej LP w zakładce „Leśny przewodnik turystyczny".
Na terenie RDLP w Szczecinku pozyskuje się największą ilość jeleni w kraju. W ostatnich latach kształtuje się ona w zakresie od 22 do 24 osobników z 1000 ha powierzchni leśnej. Także wysokie jest pozyskanie dzików, które w ostatnich sezonach łowieckich kształtuje się w wysokości 17 osobników z 1000 ha powierzchni obwodu.
Jelenie byki żerujące w łanie pszenicy. Fot.: Krzysztof Sokal
Odyniec podczas huczki. Fot. Krzysztof Sokal
Zaskoczony kozioł. Fot. Krzysztof Sokal
Ponadto na terenie RDLP występują: żubry (trzecie w Polsce stado wolnościowe o liczebności ponad 200 osobników) i przechodnie łosie. Licznie występują wilki, lisy, jenoty, rzadziej borsuki, szopy pracze, norki amerykańskie, zające, dzikie króliki, kuny, tchórze, piżmaki, bażanty, kuropatwy, dzikie kaczki i gęsi. Czasem zdarza się również, że pojawiają się dropie, najprawdopodobniej przylatujące ze wschodniej części Niemiec.
Przyroda w obiektywie. Fot.: Krzysztof Sokal
Sprzedaż polowań prowadzona jest przez zarządców OHZ LP, wszelkie sprawy dotyczące polowań należy kierować bezpośrednio do poszczególnych OHZ LP RDLP w Szczecinku, prowadzonych przez nadleśnictwa:
- Borne Sulinowo borne@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 373 31 23
- Czarne Człuchowskie czarne@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 833 20 11
- Drawsko drawsko@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 363 20 46
- Polanów polanow@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 318 82 37
- Połczyn polczyn@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 366 22 30
- Trzebielino trzebielino@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 858 02 44
- Warcino warcino@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 59 / 857 66 71
- Złocieniec zlocieniec@szczecinek.lasy.gov.pl tel.: 94 / 367 24 80
W nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są oceny stanu zagospodarowania wszystkich obwodów łowieckich dzierżawionych i wyłączonych z wydzierżawienia. Prowadzone są również negocjacje i niezbędne uzgodnienia z zarządami kół łowieckich, dotyczące wyników inwentaryzacji zwierzyny oraz sporządzanych na ich podstawie planów pozyskania zwierzyny. Omawiane są także zadania niezbędne do wykonania z zakresu zagospodarowania łowisk, wzbogacania w nich ich naturalnej bazy żerowej, w związku z potrzebą ochrony upraw i młodników przed szkodami od zwierzyny. Prowadzony jest również bieżący monitoring oraz prewencja w zakresie ochrony łowisk przed kłusownictwem.
Urządzenia służące do wykonywania polowań w obwodach łowieckich zarządzanych przez Lasy Państwowe są wykonywane zgodnie ze wzorami zatwierdzonymi przez Dyrektora RDLP w Szczecinku. Projekty te są dostępne na stronie internetowej RDLP w Szczecinku, w zakładce Łowiectwo. Stan techniczny urządzeń łowieckich jest systematycznie, szczegółowo sprawdzany podczas ocen stanu zagospodarowania obwodów łowieckich.
W Wieloletnich Łowieckich Planach Hodowlanych na lata 2017-2027, zostały zawarte m. in. zadania służące poprawie warunków bytowania zwierzyny. Kładzie się obecnie duży nacisk na wykorzystywanie biologicznych metod ochrony lasu przed zwierzyną. Ma to istotny wpływ na ograniczanie szkód wyrządzanych przez zwierzęta łowne w uprawach rolnych i w lesie.
Drzewa zgryzowe stanowią biologiczną formę ochrony lasu przed szkodami od zwierzyny. Coraz więcej leśników przekonuje się do niej i jest ona już niemal powszechnie stosowana. Na zdjęciu przykład wyłożonych drzew zgryzowych z terenu Nadleśnictwa Trzebielino. Fot.: Piotr Niegrzybowski.
Najnowsze aktualności
PROFESJONALIZM I ROZWÓJ - SZKOLENIE SL
PROFESJONALIZM I ROZWÓJ - SZKOLENIE SL
Centrum Szkolenia Straży idzie z duchem czasu. Podnosi kwalifikacje zawodowe formacji. Wszystko dla bezpieczeństwa, dla lasu i dla ludzi. Dobre szkolenie gwarantuje to, że strażnik leśny uzyska narzędzia i zachowa się adekwatnie do zaistniałej sytuacji.
Wszyscy życzylibyśmy sobie tego, by nasze służby były dla nas gwarancją poczucia bezpieczeństwa zwłaszcza w sytuacjach nieprzewidywalnych. Ćwiczono różne warianty sytuacji niebezpiecznych oraz użycie środków przymusu bezpośredniego będących na wyposażeniu SL. Strażnicy zapoznali się z aktualnymi przepisami oraz odbyli kurs kwalifikowany pierwszej pomocy. Profesjonalny strażnik musi posiadać umiejętność reakcji w sytuacjach stresowych i umiejętności mediacyjne. Umiejętności strzeleckie strażnicy sprawdzali przy pomocy trenażera laserowego.
W czwartym tygodniu września br., instruktorzy z Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych in. Jana Wendy w Plaskoszu k. Tucholi, przeprowadzili szkolenie doskonalące dla strażników leśnych nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Szczecinku.
Program szkolenia był podzielony na 3 części, w tym dwie części strzeleckie i jedną z taktyk i technik interwencji, obejmując przygotowanie strażników do służby w zakresie:
- Zasad bezpieczeństwa przy obchodzeniu się z bronią palną, doboru i konfiguracji sprzętu na pasie głównym, elementów składowych celnego strzału, postaw strzeleckich, dobywania broni z kabury, technik przeładowania, zasad strzelania dynamicznego, oraz wykonania strzelań dynamicznych.
- Doskonalenia umiejętności strzeleckich na trenażerze elektronicznym.
- Omówienia przepisów prawnych i warunków użycia środków przymusu bezpośredniego, doskonalenia stosowania dźwigni obezwładniających i dźwigni transportowych.
Szkolenie doskonalące z zakresu przygotowania do pracy z bronią oraz taktyk i technik interwencji, to jeden z elementów ciągłego szkolenia funkcjonariuszy Straży Leśnej, którzy ćwicząc strzelanie dynamiczne, praktyczne użycie środków przymusu bezpośredniego i podstawy ratownictwa medycznego, uczą się współdziałania. Dopracowanie działań oraz ćwiczenie różnego rodzaju sytuacji, które mogą wystąpić w czasie służby pozwolą na zminimalizowanie ryzyka podczas interwencji, a tym samym na zwiększenie bezpieczeństwa strażników i osób postronnych.
Robert Szostak - kierownik Zespołu ds. Ochrony Mienia, Obronności, Promocji i Mediów
Pomimo wieloletniego stażu pracy w Straży leśnej, wielokrotnych szkoleń i treningów strzeleckich odbytych w ciągu minionych lat, to szkolenie w Plaskoszu było dla mnie czymś zupełnie nowym, uświadomiło mi, że jeszcze nie do końca pojąłem tajniki związane z bezpiecznym i sprawnym posługiwaniem się bronią służbową, celnością strzałów a jednocześnie upewniło mnie, że podstawy do osiągnięcia wyższego poziomu umiejętności strzeleckich mam dobre. Tutaj mój ukłon i podziękowania dla naszych instruktorów strzeleckich (Tomka i Michała) którzy od kilku ładnych lat szkolili nas w tym zakresie.
W Plaskoszu po raz pierwszy miałem możliwość ćwiczenia na trenażerze. Świetna sprawa dająca możliwość dopracowywania podstawowych odruchów związanych z chwytem broni, zgraniem przyrządów celowniczych, celnością strzałów, no i te scenki sytuacyjne wymuszające umiejętność i szybkość oceny sytuacji oraz podjęcia właściwej decyzji (strzelać – nie strzelać), Dotychczas takiej możliwości treningu i nauki nie mieliśmy.
Strzelanie – również nowa dla nas formuła, chociaż wcześniej nie jeden z nas myślał o tym, że w tej materii nic nowego nas nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego, szybko dotarło do nas, że jeszcze trochę nauki przed nami. Sądzę, że większość z nas po tym szkoleniu poprawi swoje wyniki i przekonała się, że broń nie jest złem wymuszonym przez służbę w naszej formacji.
Było warto wziąć udział w takim szkoleniu i warto kontynuować taką formułę szkolenia.
Andrzej Barański - komendant posterunku SL w N. Manowo