Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

     Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),

  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),

  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

     Owady

     Las jest miejscem życia wielu gatunków owadów. W specyficznych warunkach niektóre z nich stanowią zagrożenie dla lasu. Dzielimy je wtedy na:

  • szkodniki pierwotne, które atakują zdrowe drzewa (np. foliofagi, czyli owady liściożerne),

  • szkodniki wtórne – atakujące i zasiedlające drzewa, które zostały osłabione w skutek działania innych czynników (suszy czy zanieczyszczeń przemysłowych).

      Okresowe, masowe występowanie niektórych gatunków owadów (tzw. gradacja) stanowi poważne zagrożenie dla trwałości lasu. Zadaniem leśników jest niedopuszczenie do takich sytuacji lub ograniczenie liczebności populacji szkodliwych owadów.

     Najwięcej szkód wyrządzają owady, których gąsienice lub larwy ogryzają lub zjadają liście czy igły. Poważne problemy sprawiają też owady żerujące na korzeniach drzew i krzewów. W ostatnich latach do najbardziej niebezpiecznych należą populacje chrabąszcza majowego i kasztanowca, brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, boreczników, zwójki zieloneczki.

     Jesienią leśnicy sprawdzają liczebność pędraków i larw owadów zimujących w ściółce i glebie, aby oszacować zagrożenie dla lasu na rok następny. Liczebność nadmiernie występujących owadów ogranicza się przez:

  • wykładanie i kontrolę różnego rodzaju pułapek (feromonowych i klasycznych),

  • wyznaczanie i szybkie usuwanie z lasu drzew opanowanych przez owady,

  • opryski certyfikowanymi preperatami.

     Grzyby patogeniczne

     Należą do jednych z najważniejszych czynników chorobotwórczych drzewostanów. Szczególnie niebezpieczne są: korzeniowiec wieloletni wywołujący hubę korzeniową oraz opieńki powodujące opieńkową zgniliznę korzeni. Niezwykle istotna jest w tym wypadku kontrola stanu sanitarnego drzewostanów i w razie potrzeby stosowanie preparatów ochronnych.

     Ssaki roślinożerne

     Wysokie koszty pociąga za sobą ochrona najmłodszego pokolenia lasu, które stanowi szczególnie atrakcyjny pokarm dla wielu zwierząt leśnych. Odnowienia i zalesienia nie byłyby możliwe, gdyby nie zastosowano grodzenia upraw, palikowania poszczególnych sadzonek czy innych sposobów zabezpieczania przed zwierzyną.

     Działalność człowieka

     Może stanowić duże zagrożenie dla lasu. Leśnicy dbają o to, by osoby odwiedzające las czuły się bezpiecznie i jednocześnie same przestrzegały przepisów prawa. Dzięki edukacji leśnej coraz więcej osób włącza się np. w zwalczanie procederu zaśmiecania lasów czy jazdy w niedozwolonych miejscach na motocyklach, quadach. Nie ma już praktycznie przyzwolenia społecznego na takie zjawiska, jak kradzieże drewna czy kłusownictwo.

     Ochrona przeciwpożarowa

     Ogromnym zagrożeniem dla lasu jest ogień. Ochrona przeciwpożarowa lasu oparta jest na sprawnym i skutecznie działającym systemie, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrywanie pożarów, alarmowanie odpowiednich służb ratowniczych i prowadzenie akcji gaśniczej.

     Elementy tego systemu to:

  • punkty alarmowo-dyspozycyjne, działające we wszystkich regionalnych dyrekcjach LP i nadleśnictwach,

  • sieć dostrzegalni przeciwpożarowych, z których prowadzi się obserwację lasu,

  • sieć punktów prognostycznych i pomocniczych, wyposażonych w odpowiednią aparaturę do pomiaru wilgotności ściółki sosnowej i powietrza, w których określa się aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu,

  • sieć łączności radiotelefonicznej,

  • sieć dojazdów pożarowych,

  • bazy sprzętu do gaszenia pożarów lasu,

  • sieć punktów czerpania wody,

  • pasy przeciwpożarowe, oddzielające las od obiektów stanowiących zagrożenie pożarowe (takich jak np. parkingi leśne, linie kolejowe, zakłady przemysłowe, drogi publiczne, poligony wojskowe).

     W okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego działają również leśne bazy lotnicze. Stacjonują w nich samoloty oraz śmigłowce, które są wykorzystywane do patrolowania obszarów leśnych i gaszenia pożarów.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

LEŚNICY Z CAŁEJ POLSKI RYWALIZOWALI W TENISIE STOŁOWYM W NADMORSKIEJ SCENERII

LEŚNICY Z CAŁEJ POLSKI RYWALIZOWALI W TENISIE STOŁOWYM W NADMORSKIEJ SCENERII

Leśnicy po raz kolejny stanęli w szranki i konkury w tenisie stołowym. Tegoroczne ogólnopolskie mistrzostwa odbywały się w nadmorskiej scenerii. W tym roku o najżywsze trofea powalczyli zawodnicy z całej Polski. Nie brakowało zaciętej gry i emocji.

Na przełomie miesięcy sierpnia i września 2023 r., w Międzyzdrojach miały miejsce zawody pod nazwą XXIII Mistrzostwa Polski Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym. Organizatorem i gospodarzem rozgrywek była RDLP w Szczecinie wraz z Nadleśnictwem Międzyzdroje, we współpracy z Krajowym Sekretariatem Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa oraz Krajową Sekcją Pracowników Leśnictwa NSZZ "Solidarność" i Klubem Sportowym Darz Bór Karnieszewice.

W tym roku w zawodach wzięli leśnicy ze wszystkich dyrekcji regionalnych a także z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz goście z BULiGL. W sumie na starcie zawodów pojawiło się atu czterdziestu siedmiu zawodników. Konkurowano w  6 kategoriach, w których najwyższe trofea zdobyli:

 

Kategoria OPEN:

Miejsce I - Gola Błażej - RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Daleszyce

Miejsce II - Bykowski Marcin - RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwo Susz

Mijesce III – Skrzekut Roman - RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Suwałki

 

Kategoria Kobiet:

Miejsce I Pająk Bożena - RDLP w Krośnie, Nadleśnictwo Stuposiany

Miejsce II Szatanik Marta - RDLP w Katowicach, Nadleśnictwo Ujsoły

Miejsce III Dolak Aleksandra - RDLP w Szczecinku, Nadleśnictwo Szczecinek

 

Kategoria Kadry Kierowniczej:

Miejsce I - Brzeziński Andrzej, BULiGL, o/Olsztyn

Miejsce II - Kuszlewicz Zbigniew - KSZNOŚiL

Miejsce III - Bodzioch Paweł - RDLP w Łodzi

 

Kategoria Gier Podwójnych Kobiet:

Miejsce I - Dolak Aleksandra, Chrzanowska Monika - RDLP w Szczecinku

Miejsce II - Pająk Bożena, Szczybło Magdalena - RDLP w Krośnie

Miejsce III - Idczak Monika, Krawiec Joanna- RDLP we Wrocławiu

 

Kategoria Gier Podwójnych OPEN:

Miejsce I - Gola Błażej, Gola Krzysztof - RDLP w Radomiu

Miejsce II - Wrzalik Tomasz, Kozak Grzegorz - RDLP w Lodzi

Miejsce III - Siłkowski Szymon, Skrzekut Roman - RDLP w Białymstoku

 

Klasyfikacja Drużynowa:

Miejsce I - RDLP w Szczecinku - suma punktowa 417

Miejsce II - RDLP w Radomiu - suma punktowa 416

Miejsc III - RDLP w Olsztynie - suma punktowa 393

 

Rekordowa frekwencja wymusiła pełne wykorzystanie każdego dnia rozgrywek na zmagania sportowe. Jednak, pomimo nieuniknionego zmoczenia, nikt z zawodników nie zgłosił niezadowolenia. Atrakcją przygotowaną przez gospodarzy była wyprawa wodolotem na Morze Bałtyckie. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu pracowników Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz wsparciu PZU, firmy Mentor, NSZZ ,,Solidarność" oraz Klubu Sportowemu Darz B6r Karnieszewice, turniej został oceniony jako wzorcowe wydarzenie sportowe w Lasach Państwowych, za co należą się zasłużone gorące podziękowania szczególnie całej RDLP w Szczecinie.

Kolejne XXIV MPPLP w TS planowane są w listopadzie 2024 roku, na terenie RDLP w Szczecinku.