Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

     Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne),

  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury),

  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

     Owady

     Las jest miejscem życia wielu gatunków owadów. W specyficznych warunkach niektóre z nich stanowią zagrożenie dla lasu. Dzielimy je wtedy na:

  • szkodniki pierwotne, które atakują zdrowe drzewa (np. foliofagi, czyli owady liściożerne),

  • szkodniki wtórne – atakujące i zasiedlające drzewa, które zostały osłabione w skutek działania innych czynników (suszy czy zanieczyszczeń przemysłowych).

      Okresowe, masowe występowanie niektórych gatunków owadów (tzw. gradacja) stanowi poważne zagrożenie dla trwałości lasu. Zadaniem leśników jest niedopuszczenie do takich sytuacji lub ograniczenie liczebności populacji szkodliwych owadów.

     Najwięcej szkód wyrządzają owady, których gąsienice lub larwy ogryzają lub zjadają liście czy igły. Poważne problemy sprawiają też owady żerujące na korzeniach drzew i krzewów. W ostatnich latach do najbardziej niebezpiecznych należą populacje chrabąszcza majowego i kasztanowca, brudnicy mniszki, barczatki sosnówki, strzygoni choinówki, boreczników, zwójki zieloneczki.

     Jesienią leśnicy sprawdzają liczebność pędraków i larw owadów zimujących w ściółce i glebie, aby oszacować zagrożenie dla lasu na rok następny. Liczebność nadmiernie występujących owadów ogranicza się przez:

  • wykładanie i kontrolę różnego rodzaju pułapek (feromonowych i klasycznych),

  • wyznaczanie i szybkie usuwanie z lasu drzew opanowanych przez owady,

  • opryski certyfikowanymi preperatami.

     Grzyby patogeniczne

     Należą do jednych z najważniejszych czynników chorobotwórczych drzewostanów. Szczególnie niebezpieczne są: korzeniowiec wieloletni wywołujący hubę korzeniową oraz opieńki powodujące opieńkową zgniliznę korzeni. Niezwykle istotna jest w tym wypadku kontrola stanu sanitarnego drzewostanów i w razie potrzeby stosowanie preparatów ochronnych.

     Ssaki roślinożerne

     Wysokie koszty pociąga za sobą ochrona najmłodszego pokolenia lasu, które stanowi szczególnie atrakcyjny pokarm dla wielu zwierząt leśnych. Odnowienia i zalesienia nie byłyby możliwe, gdyby nie zastosowano grodzenia upraw, palikowania poszczególnych sadzonek czy innych sposobów zabezpieczania przed zwierzyną.

     Działalność człowieka

     Może stanowić duże zagrożenie dla lasu. Leśnicy dbają o to, by osoby odwiedzające las czuły się bezpiecznie i jednocześnie same przestrzegały przepisów prawa. Dzięki edukacji leśnej coraz więcej osób włącza się np. w zwalczanie procederu zaśmiecania lasów czy jazdy w niedozwolonych miejscach na motocyklach, quadach. Nie ma już praktycznie przyzwolenia społecznego na takie zjawiska, jak kradzieże drewna czy kłusownictwo.

     Ochrona przeciwpożarowa

     Ogromnym zagrożeniem dla lasu jest ogień. Ochrona przeciwpożarowa lasu oparta jest na sprawnym i skutecznie działającym systemie, dzięki któremu możliwe jest szybkie wykrywanie pożarów, alarmowanie odpowiednich służb ratowniczych i prowadzenie akcji gaśniczej.

     Elementy tego systemu to:

  • punkty alarmowo-dyspozycyjne, działające we wszystkich regionalnych dyrekcjach LP i nadleśnictwach,

  • sieć dostrzegalni przeciwpożarowych, z których prowadzi się obserwację lasu,

  • sieć punktów prognostycznych i pomocniczych, wyposażonych w odpowiednią aparaturę do pomiaru wilgotności ściółki sosnowej i powietrza, w których określa się aktualny stopień zagrożenia pożarowego lasu,

  • sieć łączności radiotelefonicznej,

  • sieć dojazdów pożarowych,

  • bazy sprzętu do gaszenia pożarów lasu,

  • sieć punktów czerpania wody,

  • pasy przeciwpożarowe, oddzielające las od obiektów stanowiących zagrożenie pożarowe (takich jak np. parkingi leśne, linie kolejowe, zakłady przemysłowe, drogi publiczne, poligony wojskowe).

     W okresie zwiększonego zagrożenia pożarowego działają również leśne bazy lotnicze. Stacjonują w nich samoloty oraz śmigłowce, które są wykorzystywane do patrolowania obszarów leśnych i gaszenia pożarów.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W LP - W ODPOWIEDZI NA FAŁSZYWE INFORMACJE MEDIALNE

ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W LP - W ODPOWIEDZI NA FAŁSZYWE INFORMACJE MEDIALNE

Wykup lokalu od Lasów Państwowych / Zakup nieruchomości od LP

Lasy Państwowe od roku 1997 sprzedają zbędne lokale mieszkalne zgodnie z zapisami znowelizowanej Ustawy o lasach z 1991 r. Obecni i byli pracownicy, którzy mają co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w LP. Posiadają pierwszeństwo w nabyciu lokali, w których mieszkają i których są najemcami. Cena sprzedaży lokalu podlega łącznemu obniżeniu o 6% za każdy rok zatrudnienia w LP i o 3% za każdy rok najmu tego lokalu, przy czym obniżenie nie może wynieść więcej niż 95%. Zniżka dotyczy wszystkich pracowników LP spełniających ww. kryteria, bez wyjątku.

Proces planowanej do sprzedaży nieruchomości jest trzyetapowy:

1. Decyzja nadleśniczego o zbyciu nieruchomości (nieruchomość musi być zakwalifikowana, jako zbędna dla nadleśnictwa)
2. Przygotowanie niezbędnej dokumentacji w tym zakresie (ogłoszenie przetargu)
3. Weryfikacja na dwóch poziomach, tj. rdLp i DGLP, gdzie wydawana jest zgoda Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na sprzedaż

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży na podstawie art. 40a Ustawy o lasach z 1991 r. ogłaszany jest w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.

Przed sporządzaniem umowy kupna sprzedaży, w kancelarii notarialnej notariusz dokonuje ostatecznej weryfikacji dokumentów, które służą do przeniesienia własności. Przed zawarciem aktu notarialnego do kancelarii notariusza przekazywany jest protokół uzgodnień/postanowień z jednostki LP celem weryfikacji dokumentacji przed zawarciem umowy w formie aktu notarialnego mający na celu potwierdzenie dokonania czynności prawnej.

Proces sprzedaży nieruchomości przez LP jest złożony i długotrwały. Samo określenie wartości odbywa się poprzez sporządzenie operatu szacunkowego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego i od ustalonej wartości nieruchomości. Każdemu uprawnionemu  przysługują ulgi regulowane zapisami Ustawy o lasach z 1991r. Uprawnienia oraz bonifikaty dla uprawnionych pracowników/osób określa Ustawa o lasach z 1991 r. oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprzedaży lokali i gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie oraz kryteriów kwalifikowania ich, jako nieprzydatne Lasom Państwowym, a także trybu przeprowadzania przetargu ograniczonego.

fot. A. Bejger