Rezerwaty przyrody
Obszary Natura 2000
Najnowsze aktualności
O gospodarce leśnej w MATECZNIKU
O gospodarce leśnej w MATECZNIKU
Współczesne wyzwania wymagają nowych metod działania.
Seminaria, konferencje i sympozja są doskonałym miejscem do wymiany poglądów i doświadczeń związanych z pracą w lesie, i dla lasu. Takie spotkania pokazują, że prowadzi się stały dialog i wciąż poszukuje najlepszych rozwiązań dla powstających problemów.
Gospodarka leśna jest skierowana na zaspokajanie różnych potrzeb społecznych. Jedną z takich potrzeb jest drewno, które stało się podstawowym surowcem przemysłowym i nieodłącznym elementem naszego codziennego funkcjonowania. W tym kontekście troska o lasy jest dla leśników działaniem priorytetowym. Leśnicy mają obowiązek troszczyć się o las w taki sposób, by nie ulegał degradacji. Działania gospodarki leśnej są skierowane na zachowanie jego trwałości. Las jest odnawialnym źródłem surowca drzewnego, dlatego gospodarkę leśną prowadzi się w sposób permanentny. Mimo rozwoju przemysłowego nie ma obecnie możliwości całkowitego zastąpienia drewna substytutem, który mógłby je skutecznie wyręczyć.
Seminarium pt. „Zwierzęta dziko żyjące w środowisku ukształtowanym przez człowieka", zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Bioróżnorodności MATECZNIK*, przy współudziale RDLP w Szczecinku, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Sala w Centrum Konferencyjnym ZAMEK w Szczecinku wypełniona była niemal po brzegi. Oprócz członków Stowarzyszenia obecni byli nadleśniczowie, przedstawiciele PTL, Dyrekcji Generalnej LP, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego w Gdańsku oraz Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku oraz media.
Seminarium było próbą odpowiedzi na pytanie o bezpieczeństwo lasu w kontekście szkód wyrządzanych przez zwierzęta. Powrócił temat „lasu bez płotów", który był już wcześniej poruszany w naszym leśnym magazynie "Echo Lasów" i opisywany na portalu Dyrekcji w Szczecinku. Wnioski poseminaryjne zmierzają w kierunku zarządzania lasem w taki sposób, by redukować ilość grodzeń a tym samym stosować inne metody zabezpieczania lasu. Nie zawsze jest to możliwe. Postuluje się wypracowanie kompromisu między redukcją stanu ilościowego jeleni i saren a priorytetami ochrony lasu. Wskazano na wyczerpujące się możliwości kół łowieckich w pełnym wykonaniu rosnących planów odstrzału zwierzyny.
Seminarium było ważnym głosem w dyskusji o przyszłości i kształcie gospodarki leśnej i zaspakajaniu potrzeb społecznych przez nowoczesne leśnictwo.
*„MATECZNIK". Nazwa ta określa miejsce w przyrodzie gdzie zarówno zwierzęta jaki i rośliny żyją w zgodnej, niezakłóconej równowadze. Tych miejsc jest coraz mniej i dlatego też stowarzyszenie ma na celu:
- wspieranie podmiotów i osób mających w zakresie swojej kompetencji nadzór nad zarządzaniem bioróżnorodnością
- prowadzenie działalności na rzecz zrównoważonego rozwoju
- ochronę zwierząt, roślin i ich siedlisk
- promowanie racjonalnego zarządzania populacjami zwierząt dziko żyjących
- inicjowanie i wspieranie działalności edukacyjnej
- inicjowanie i wspieranie działań kulturotwórczych i środowiskowych
Więcej informacji o Stowarzyszeniu znajdziecie Państwo pod podanym linkiem:
http://www.stowarzyszenie-matecznik.org/
Marek Stasiuk - rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku