Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

"L" jak Las - Film o RDLP w Szczecinku

"L" jak Las - Film o RDLP w Szczecinku

Piękna sceneria i ciekawe atrakcje turystyczne, które czekają na amatorów aktywnego spędzania czasu w lesie. „Arboretum” w Nadleśnictwie Karnieszewice, „Orzechowska Wydma” z Nadleśnictwie Ustka, rezerwaty przyrody i szlak konny w Nadleśnictwie Świdwin, to miejsca, które znalazły się w obiektywie kamery ekipy filmowej Pani Barbary Fedoniuk. Pierwszy odcinek z przygotowywanego cyklu będzie dotyczył form udostępniania lasu. Pan Dyrektor Łukasz Maciejunas zaprasza do wypoczynku w lesie i jako główny gospodarz RDLP w Szczecinku zaprosił filmowców do pokazania kilku z naszych głównych skarbów, z których słyną nasze lasy. Film już wkrótce na antenie TVP.

Pomysł stworzenia szlaków konnych w Nadleśnictwie Świdwin pojawił się pięć lat temu. Wówczas zauważyliśmy na terenie nadleśnictwa wzrost liczby niedużych ośrodków jeździeckich. Biorąc pod uwagę zupełny brak dużych obiektów wypoczynkowych uznaliśmy, że rekreacja konna jest turystyczną szansą regionu. Szybko przekonaliśmy się, że ze względu na dużą lesistość, rozproszenie kompleksów leśnych oraz ich atrakcyjność, lasy nadleśnictwa znalazły się w centrum zainteresowania społeczności jeździeckiej a konie już na trwałe wpisały się w miejscowy krajobraz.  Postanowiliśmy zmierzyć się z zagadnieniem udostępnienia lasów do jazdy konnej. Rozpoczęliśmy konsultacje społeczne. Do rozmów zaprosiliśmy miejscowe ośrodki jeździeckie, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje turystyczne. Pomysłów nie brakowało. Już na wstępie zderzyliśmy z podstawowym założeniem: pod jaką formę rekreacji konnej przygotować szlaki? Czy kilkudniowe wyprawy czy może kilkugodzinne rajdy? Wygrała koncepcja druga. Sieć szlaków powinna składać się z odcinków oraz pętli umożliwiających stworzenie wielu kombinacji tras dostosowanych do umiejętności i oczekiwań jeźdźców. Ze względu na dużą wrażliwość koni na bodźce zewnętrzne odsunęliśmy trasy od często uczęszczanych dróg leśnych jednocześnie zwracając uwagę na zasięg sieci komórkowych oraz możliwość dojazdu służb ratunkowych. Tym samym udostępniliśmy wiele atrakcyjnych miejsc niewidocznych z głównych traktów przecinających lasy.

Udało się. Sieć szlaków wykonaliśmy w roku 2016. Ich łączna długość to ponad 53 km. Trasy wyposażyliśmy w urządzenia obsługi ruchu turystycznego oraz zorganizowaliśmy Leśną Stanicę Konną z polem popasowym i możliwością skorzystania z tarasu widokowego na dostrzegalni przeciwpożarowej. Całość infrastruktury wykonał ZSLP w Białogardzie, a szlak w terenie oznaczył wykwalifikowany wykonawca. Czas pokazał, że właściciele miejscowych ośrodków jeździeckich oraz całe środowisko koniarzy korzystają z naszych szlaków odpowiedzialnie i bezpiecznie.

Rafał Grzegorczyk – Nadleśniczy Nadleśnictwa Świdwin

Marek Stasiuk – Rzecznik prasowy RDLP w Szczecinku