Wydawca treści
Polskie lasy
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.
Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.
W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.
Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.
Raporty o stanie lasów w Polsce
Najnowsze aktualności
NADLEŚNICTWO POLANÓW Z MOBILNĄ APLIKACJĄ
NADLEŚNICTWO POLANÓW Z MOBILNĄ APLIKACJĄ
Masz telefon z dostępem do internetu i chcesz zorganizować wycieczkę po ciekawych zakątkach na terenie Nadleśnictwa Polanów? Skorzystaj z naszej aplikacji i wybierz się z nami do lasu. Odkryjesz miejsca, w których jeszcze nie byłeś, także te, których dotąd nie poznałeś, a być może nawet o nich nie słyszałeś. Nasza aplikacja jest dostępna dla wszystkich!
Aplikacja mPolanów to mobilny przewodnik po rejonie Nadleśnictwa Polanów. Ściągnij ją za darmo na swój telefon. To świetny pomysł na wakacje. Być może również dla wielu będzie to pomysł na zorganizowanie zabawy dla całej rodziny, czy grupy znajomych. Możecie np. umówić się na odkrycie w jak najkrótszym czasie jak największej liczby miejsc, a dla najlepszych przygotować nagrody. Możecie również umówić się między sobą, że kto odkryje jak najwięcej nowych ciekawych miejsc, których nie ma jeszcze w aplikacji (można je do nas od razu zgłosić poprzez aplikację), to będzie zwycięzcą Waszej zabawy. Pomysłów na wykorzystanie naszej aplikacji jest wiele, inicjatywa jest po Waszej stronie. Może to też być po prostu sposób na spędzenie wolnego weekendu albo kilku dni urlopu, gdy będziecie chcieli wybrać się za miasto. Gorąco do tego namawiamy i zachęcamy do odwiedzania naszych lasów!
Jak to działa?
Wszystko znajdziecie tutaj:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.btgstudio.mpolanow&fbclid=IwAR2DdOa3YIi3QVLNFCKGbjf56Z5xGihwjlwqsQMa_q9QGVH19dPxDUmiSqs
Można też prościej, poprzez play.google.com znaleźć aplikację mPolanow, powinno się udać. Na pobranie naszej darmowej aplikacji potrzebujecie dosłownie kilku minut, a wtedy zabawa dopiero się zacznie. Mapa w aplikacji skieruje Was wprost do najciekawszych miejsc w okolicy.
Wśród nich jest m. in. Elektrownia szczytowo – pompowa w Żydowie, Zabytkowy park w Rzeczycy Małej, Zamek w Krągu, ale też Żródełko nieszczęścia, czy Żmijowa góra. Miejsca na mapie są oznaczone szarymi flagami.
Gdy znajdziecie się w pobliżu danej atrakcji, wówczas przy pomocy GPS aplikacja powinna odblokować więcej informacji o tym miejscu, a na mapie powinna być widoczna w danym punkcie już nie szara, a pomarańczowa flaga. Postarajcie się odwiedzić wszystkie miejsca.
Zachęcamy również do zgłaszania do nas miejsc, które sami odkryjecie! Możecie to zrobić za pośrednictwem aplikacji, w prosty sposób; wystarczy kliknąć w dostępną opcję „Zgłoś”.
Aplikacja pozwoli Wam również zadbać o okolicę. Umożliwia bowiem zgłoszenie do Nadleśnictwa zagrożenia, jakim jest pożar lub dzikiego wysypiska śmieci, na które trafiliście w lesie. Aplikacja Nadleśnictwa Polanów została zrealizowana w ramach projektu pn. „X Dni Różnorodności Biologicznej w LKP Lasy Środkowopomorskie Nadleśnictwo Polanów”.
Powodzenia w odkrywaniu tajemnic i uroków Ziemi Polanowskiej!
Karolina Sominka - Specjalista SL ds. ochrony lasu i ppoż