Wydawca treści Wydawca treści

Pomniki przyrody

     Pomniki przyrody – zwykle pojedyncze okazy przyrody ożywionej bądź nieożywionej. Najczęściej występującymi w lasach pomnikami przyrody są najstarsze i największe drzewa. W 2009 r. mieliśmy ich już ponad 10,8  tys., z czego 8,6 tys. stanowiły właśnie drzewa.

Materiały do pobrania


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

NADLEŚNICTWO ŁUPAWA Z NOWĄ ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZĄ

NADLEŚNICTWO ŁUPAWA Z NOWĄ ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZĄ

Gmina Czarna Dąbrówka wspólnie z gminą Potęgowo i Nadleśnictwem Łupawa chcą wytyczyć nowy szlak, który połączy już istniejące „Spacerową Nord Walking” ze ścieżką „Łupawskie Megality”.

- Rozpoczęliśmy od „Pergoli”, miejsca spotkań wędkarzy łowiących pstrągi na pobliskiej Łupawie. Przejście do tzw. parkingu kamiennego, przy drodze wojewódzkiej 211, jest niezwykle ciekawe. Trasa często zbliża się do rzeki, po czym wchodzi na górki i wzgórza, skąd rozciągają się piękne widoki na doliny, łąki i bagniska. Po drodze starodrzewie i powalone kłody, których nikt już nie sprzątnie, ponieważ rejon wzdłuż rzeki Łupawy jest wyłączony z działalności gospodarczej. Działają tu tylko wszechwładnie siły natury - czytamy w relacji z wycieczki, w której w marcu wzięli udział przedstawiciele gmin Czarna Dąbrówka, Potęgowo i Nadleśnictwa Łupawa, na terenie którego ma powstać łącznik dwóch już istniejących szlaków spacerowych. - Zgodnie z porozumieniem kawałek połączenia wykona gmina Potęgowo, a resztę - znacznie dłuższą część - my. W Podkomorzycach dwie ścieżki zostałyby połączone. Stamtąd można by dojść również do oddalonych o ok. 1,5 km Karwińskich Mokradeł, niezwykle urokliwego miejsca urządzonego przez Nadleśnictwo Łupawa. Spięcie tych wszystkich ścieżek i atrakcji przyrodniczych ułatwiłoby ich odwiedzanie. Cała sieć ciągnąca się wzdłuż Łupawy mierzyłaby ok. 10 km. Na razie poszliśmy zobaczyć miejsce, które Nadleśnictwo wytyczyło na łącznik ścieżek. Znamy zakres prac, jaki trzeba wykonać. Teraz będziemy rozglądać się za wsparciem zewnętrznym, aby sfinansować projekt. W grę wchodzi odkrzaczanie i niewielka niwelacja. Nadleśnictwo udostępni nam teren, a gminy w tym roku przygotują niezbędną dokumentację, tak aby w przyszłym można było wykonać łącznik o długości ok. 5 km - mówi Jan Klasa, wójt Czarnej Dąbrówki.

Tymczasem 3.05. podczas Biegu Orłów w Czarnej Dąbrówce planowane jest uroczyste otwarcie punktu widokowego, który niedawno powstał na trasie „Spacerowej Nord Walking”. - Szlak jest wyjątkowo popularnym miejscem, często odwiedzanym przez amatorów aktywności fizycznej m.in. w formie nord walkingu. Można zaobserwować, że liczba osób korzystających rośnie. W ubiegłym roku przygotowaliśmy dla nich dodatkową atrakcję. W miejscu o wyjątkowych walorach widokowych, na przełomie Łupawy, gdzie jest znaczna różnica wysokości, ustawiliśmy punkt widokowy. To drewniana konstrukcja w formie tarasu, gdzie można na chwilę przystanąć i podziwiać rozpościerające się wspaniałe widoki różniące się w zależności od pory roku. Również z tego powodu warto wybrać się na spacer ścieżką. Można go rozpocząć w Czarnej Dąbrówce, gdzie ma swój początek za hurtownią budowlaną, lub w Podkomorzycach, gdzie na szlak można wejść w okolicy pstrągarni położonej przy drodze w kierunku Karwna. Punkt widokowy znajduje się w połowie drogi ścieżki mierzącej 5 km - tłumaczy Mieczysław Miloch, nadleśniczy Nadleśnictwa Łupawa.

 

materiał: Kurier Bytowski