Wydawca treści
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
LEŚNICY Z CAŁEJ POLSKI RYWALIZOWALI W TENISIE STOŁOWYM W NADMORSKIEJ SCENERII
LEŚNICY Z CAŁEJ POLSKI RYWALIZOWALI W TENISIE STOŁOWYM W NADMORSKIEJ SCENERII
Leśnicy po raz kolejny stanęli w szranki i konkury w tenisie stołowym. Tegoroczne ogólnopolskie mistrzostwa odbywały się w nadmorskiej scenerii. W tym roku o najżywsze trofea powalczyli zawodnicy z całej Polski. Nie brakowało zaciętej gry i emocji.
Na przełomie miesięcy sierpnia i września 2023 r., w Międzyzdrojach miały miejsce zawody pod nazwą XXIII Mistrzostwa Polski Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym. Organizatorem i gospodarzem rozgrywek była RDLP w Szczecinie wraz z Nadleśnictwem Międzyzdroje, we współpracy z Krajowym Sekretariatem Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa oraz Krajową Sekcją Pracowników Leśnictwa NSZZ "Solidarność" i Klubem Sportowym Darz Bór Karnieszewice.
W tym roku w zawodach wzięli leśnicy ze wszystkich dyrekcji regionalnych a także z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz goście z BULiGL. W sumie na starcie zawodów pojawiło się atu czterdziestu siedmiu zawodników. Konkurowano w 6 kategoriach, w których najwyższe trofea zdobyli:
Kategoria OPEN:
Miejsce I - Gola Błażej - RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Daleszyce
Miejsce II - Bykowski Marcin - RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwo Susz
Mijesce III – Skrzekut Roman - RDLP w Białymstoku, Nadleśnictwo Suwałki
Kategoria Kobiet:
Miejsce I Pająk Bożena - RDLP w Krośnie, Nadleśnictwo Stuposiany
Miejsce II Szatanik Marta - RDLP w Katowicach, Nadleśnictwo Ujsoły
Miejsce III Dolak Aleksandra - RDLP w Szczecinku, Nadleśnictwo Szczecinek
Kategoria Kadry Kierowniczej:
Miejsce I - Brzeziński Andrzej, BULiGL, o/Olsztyn
Miejsce II - Kuszlewicz Zbigniew - KSZNOŚiL
Miejsce III - Bodzioch Paweł - RDLP w Łodzi
Kategoria Gier Podwójnych Kobiet:
Miejsce I - Dolak Aleksandra, Chrzanowska Monika - RDLP w Szczecinku
Miejsce II - Pająk Bożena, Szczybło Magdalena - RDLP w Krośnie
Miejsce III - Idczak Monika, Krawiec Joanna- RDLP we Wrocławiu
Kategoria Gier Podwójnych OPEN:
Miejsce I - Gola Błażej, Gola Krzysztof - RDLP w Radomiu
Miejsce II - Wrzalik Tomasz, Kozak Grzegorz - RDLP w Lodzi
Miejsce III - Siłkowski Szymon, Skrzekut Roman - RDLP w Białymstoku
Klasyfikacja Drużynowa:
Miejsce I - RDLP w Szczecinku - suma punktowa 417
Miejsce II - RDLP w Radomiu - suma punktowa 416
Miejsc III - RDLP w Olsztynie - suma punktowa 393
Rekordowa frekwencja wymusiła pełne wykorzystanie każdego dnia rozgrywek na zmagania sportowe. Jednak, pomimo nieuniknionego zmoczenia, nikt z zawodników nie zgłosił niezadowolenia. Atrakcją przygotowaną przez gospodarzy była wyprawa wodolotem na Morze Bałtyckie. Dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu pracowników Nadleśnictwa Międzyzdroje oraz wsparciu PZU, firmy Mentor, NSZZ ,,Solidarność" oraz Klubu Sportowemu Darz B6r Karnieszewice, turniej został oceniony jako wzorcowe wydarzenie sportowe w Lasach Państwowych, za co należą się zasłużone gorące podziękowania szczególnie całej RDLP w Szczecinie.
Kolejne XXIV MPPLP w TS planowane są w listopadzie 2024 roku, na terenie RDLP w Szczecinku.
Polecane artykuły
