Wydawca treści
Skąd się bierze drewno
Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.
Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).
Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania
Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.
Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).
Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.
Najnowsze aktualności
Turniej LEŚNIKÓW - PO RAZ DRUGI SZCZECINEK
Turniej LEŚNIKÓW - PO RAZ DRUGI SZCZECINEK
Już po raz trzeci Dyrekcje Piły, Szczecina i Szczecinka stanęły w szranki i konkury na Wielkim Turnieju Leśników zorganizowanym przez Nadleśnictwo Szczecinek, przy współpracy z RDLP w Szczecinku.
Ze względu na przybyłą tak licznie szacowną społeczność lokalną przygotowano moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Nie zabrakło także dobrej strawy. Turniej, jak się spodziewano, przyciągnął tłumy mieszkańców Szczecinka i okolic. Leśnicy mogli liczyć na wielki doping. Tak też się stało. Mimo sympatii, jaką darzą się leśnicy z trzech - można powiedzieć zaprzyjaźnionych już ze sobą Dyrekcji - na największy doping mogli liczyć szczecineccy leśnicy.
Goście dali się poznać od strony sportowej, jako pełni zapału i rządni zwycięstwa zawodnicy a mimo to zachowali dystans do zawodów. Stąd rozgrzewka w stylu "zumba".
Na początku turnieju bardzo dobrze wystartowała Dyrekcja ze Szczecinka. W układaniu loga LP szczecineccy leśnicy nie mięli sobie równych. Oponenci doskoczyli w innych konkurencjach. Zacięty bój trwał na boisku do piłki siatkowej a w tym czasie już grzały się silniki pił spalinowych do konkurencji okrzesywania i wycinania drewnianych zydli. Jeszcze nie opadły dymy po wycince zydli a już tęgie umysły snuły czarno-białe szachowe strategie. Na półmetku wszystkie dyrekcje szły łeb w łeb. Jednak wyścig smoczych łodzi i końcówka Turnieju należały do poskromicieli z RDLP w Szczecinku. W szalonym ślizgu w końcówce, przy szalonych rytmach bitewnych bębnów ze smoczych łajb, szczecineccy leśni konkurowie przeszyli linię mety jako drużyna zwycięska. Telebimi obwieścił wszem i wobec wynik zawodów, których końcowe rozstrzygnięcie przypadło w udziale szczecineckim szpeniom.
Wszystkim konkurencjom organizatorzy przypisali stosowne acz unikalne nagrody, o leśnej deskrypcji, przygotowane specjalnie pod Wielki Turniej. Nad bezpieczeństwem leśnej braci czuwał szczecinecki WOPR.
Ostatecznie sędziowie obwieścili zwycięstwo RDLP w Szczecinku w stosunku:
RDLP SZCZECINEK - 80 p.
RDLP SZCZECIN - 61 p.
RDLP PIŁA - 59 p.
Zapraszamy za rok do równie przedniej zabawy.
Marek Stasiuk - rzecznik RDLP w Szczecinku