Wydawca treści Wydawca treści

Skąd się bierze drewno

Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne.

Gwarantuje to wielofunkcyjna, zrównoważona gospodarka leśna, prowadzona przez Lasy Państwowe, opiekujące się 77,5 proc. polskich lasów (największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi).

Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska – średnio do 55–60 proc. drewna, które przyrasta w lesie; cała reszta zwiększa zapas na pniu. Dlatego nasze zasoby drewna rosną z roku na rok i są już dwukrotnie większe niż pół wieku temu. Wynoszą 2,4 mld m sześc., w tym w Lasach Państwowych – blisko 1,9 mld m sześc., co czyni je piątymi co do wielkości w Europie. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.

Również zasobność drzewostanów w lasach zarządzanych przez PGL LP stale rośnie. W roku 1991 wynosiła 190 m sześc./ha, a 20 lat później, w 2011 r. – już 254 m sześc./ha. Według międzynarodowych statystyk polskie lasy zaliczają się pod tym względem do czołówki europejskiej, charakteryzując się ponaddwukrotnie wyższą przeciętną zasobnością niż pozostałe lasy Starego Kontynentu.

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania

Stale rosnąca zasobność drzewostanów, a tym samym przyrastające zasoby drewna w Lasach Państwowych umożliwiają stopniowe zwiększanie jego pozyskania.
 
Głównym dostawcą surowca na polski rynek są Lasy Państwowe, które pokrywają ponad 90 proc. zapotrzebowania krajowego przemysłu i mieszkańców. Aby zaspokoić rosnący popyt, leśnicy zwiększają pozyskanie drewna: od 1990 r. wzrosło ono przeszło dwukrotnie – do ponad 35 mln m sześc. Ponieważ jednocześnie rośnie powierzchnia lasów, a przede wszystkim ich zasobność, naukowcy oceniają, że Lasy Państwowe będą mogły zwiększyć pozyskanie drewna do 40 mln m sześc. w 2030 r. i 45 mln m sześc. w połowie stulecia.

Warto pamiętać, że przychody Lasów Państwowych w ponad 90 proc. pochodzą właśnie ze sprzedaży drewna. To zapewnia im samodzielność finansową i umożliwia wykonywanie licznych zadań na rzecz polskich lasów i ich użytkowników bez korzystania z pieniędzy podatników (inaczej niż w wielu innych krajach Europy).

Zwiększają się nie tylko nasze zasoby drewna, lecz także powierzchnia lasów. W połowie XX w. zajmowały nieco ponad jedną piątą obszaru Polski, a dziś już niewiele mniej niż jedną trzecią. Lasy Państwowe pozyskują drewno, ale w tym samym czasie odnawiają drzewostany i zalesiają dotychczasowe nieużytki. Co roku leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew, czyli średnio… 57 tys. na godzinę.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W LP - W ODPOWIEDZI NA FAŁSZYWE INFORMACJE MEDIALNE

ZAKUP NIERUCHOMOŚCI W LP - W ODPOWIEDZI NA FAŁSZYWE INFORMACJE MEDIALNE

Wykup lokalu od Lasów Państwowych / Zakup nieruchomości od LP

Lasy Państwowe od roku 1997 sprzedają zbędne lokale mieszkalne zgodnie z zapisami znowelizowanej Ustawy o lasach z 1991 r. Obecni i byli pracownicy, którzy mają co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w LP. Posiadają pierwszeństwo w nabyciu lokali, w których mieszkają i których są najemcami. Cena sprzedaży lokalu podlega łącznemu obniżeniu o 6% za każdy rok zatrudnienia w LP i o 3% za każdy rok najmu tego lokalu, przy czym obniżenie nie może wynieść więcej niż 95%. Zniżka dotyczy wszystkich pracowników LP spełniających ww. kryteria, bez wyjątku.

Proces planowanej do sprzedaży nieruchomości jest trzyetapowy:

1. Decyzja nadleśniczego o zbyciu nieruchomości (nieruchomość musi być zakwalifikowana, jako zbędna dla nadleśnictwa)
2. Przygotowanie niezbędnej dokumentacji w tym zakresie (ogłoszenie przetargu)
3. Weryfikacja na dwóch poziomach, tj. rdLp i DGLP, gdzie wydawana jest zgoda Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na sprzedaż

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży na podstawie art. 40a Ustawy o lasach z 1991 r. ogłaszany jest w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych.

Przed sporządzaniem umowy kupna sprzedaży, w kancelarii notarialnej notariusz dokonuje ostatecznej weryfikacji dokumentów, które służą do przeniesienia własności. Przed zawarciem aktu notarialnego do kancelarii notariusza przekazywany jest protokół uzgodnień/postanowień z jednostki LP celem weryfikacji dokumentacji przed zawarciem umowy w formie aktu notarialnego mający na celu potwierdzenie dokonania czynności prawnej.

Proces sprzedaży nieruchomości przez LP jest złożony i długotrwały. Samo określenie wartości odbywa się poprzez sporządzenie operatu szacunkowego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego i od ustalonej wartości nieruchomości. Każdemu uprawnionemu  przysługują ulgi regulowane zapisami Ustawy o lasach z 1991r. Uprawnienia oraz bonifikaty dla uprawnionych pracowników/osób określa Ustawa o lasach z 1991 r. oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprzedaży lokali i gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie oraz kryteriów kwalifikowania ich, jako nieprzydatne Lasom Państwowym, a także trybu przeprowadzania przetargu ograniczonego.

fot. A. Bejger