Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
"Loret – leśnik z charakterem" - projekcja filmu o pierwszym dyrektorze LP
"Loret – leśnik z charakterem" - projekcja filmu o pierwszym dyrektorze LP
W przyszłym roku Lasy Państwowe będą obchodzić Jubileusz 100-lecia swojego istnienia. To dobra okazja, by przybliżyć społeczeństwu ogromną rolę instytucji LP i pracę leśników. Leśnicy to fachowcy, którzy dbają o polską przyrodę. Z owoców tej pracy polskie społeczeństwo może korzystać na co dzień. Doceniając pracę poprzednich pokoleń szczecineccy leśnicy sięgają do kart historii. Jedną z tych najjaśniejszych jest biografia Adama Loreta, pierwszego dyrektora Lasów Państwowych.
Film przybliża historię Adama Loreta, leśnika urodzonego w Jaśle, który uważany jest za członka „Pierwszej Brygady Gospodarczej II Rzeczpospolitej”. Adam Loret cieszył się zaufaniem marszałka Piłsudskiego. Doprowadził do unifikacji polskiego leśnictwa po okresie rozbiorów i nadał mu nowe kierunki rozwoju. Idee Loreta okazały się największym z sukcesów gospodarczych II Rzeczpospolitej. We wrześniu 1939 roku Loret został aresztowany przez NKWD. Prawdopodobnie został zamordowany w sowieckim więzieniu. Do dziś nie ustalono pewnej wersji jego śmierci oraz miejsca w którym spoczywa.
Adam Loret to postać niezwykle bliska leśnikom, chociaż wciąż szerzej nieznana Polakom. Pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych, poprzez swoje działania zyskał miano doskonałego organizatora i administratora. Okazał się być człowiekiem z wizją. Stworzył i uporządkował strukturę administracji LP. Przeprowadził także inwentaryzację zasobów leśnych.
Patriota, leśnik i człowiek z zasadami
– To wyjątkowy dzień. Bardzo długo czekaliśmy na moment, w którym o twórcy polskich lasów będziemy mogli dowiedzieć się nieco więcej. Ta postać jest niezbyt znana, ale jak może być inaczej, gdy nie ma przekazu? Do dzisiaj nie znamy miejsca jego pochówku. Nie wiemy, jak długo będziemy musieli czekać na tę informację. To wielki patriota, wielki leśnik i wielki człowiek – mówił podczas uroczystej premiery dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica (premiera miała miejsce 24 lipca br. w warszawskim kinie "Luna").
– Nie byłoby tego filmu, gdyby nie Lasy Państwowe. Pewnie nie byłoby go, gdybym nie urodził się w Jaśle jak Adam Loret. Tych "gdyby" jest wiele, ale po drodze spotykałem osoby, które chciały mi pomóc w produkcji filmu. Doszedłem do wniosku, że należy zrobić ten film, bo on się Loretowi po prostu należy. Dziękuję dyrektorowi Lasów za to, że dał mi tę szansę i obdarzył mnie zaufaniem. Udało się stworzyć leśnika z charakterem – mówił podczas premiery producent filmu Bogdan Miszczak.
Historia Adama Loreta
"Loret – leśnik z charakterem"
W rolę Adama Loreta wciela się Lesław Żurek. W filmie widzimy losy Loreta od kiedy był dzieckiem. Jako chłopiec odkrywa swoją miłość do lasu i przyrody. Już wtedy marzy o tym, by zajmować się lasami. Kolejne ukazywane w filmie etapy życia Loreta przeplatają się ze scenami jego przesłuchania przez NKWD. W ten sposób sowieci próbują złamać pierwszego dyrektora Lasów Państwowych. To jednak się nie udaje, gdyż Loret okazuje się niezłomny w swoim oddaniu lasom i Ojczyźnie. Zapłacił za to najwyższą cenę, oddał życie. Jednym z ciekawszych momentów w filmie jest scena, w której Loret, wbrew politycznej elicie, broni Puszczy Białowieskiej przed masową wycinką brytyjskiej firmy. Tłumaczy, że lasy są naszym dziedzictwem i powinny pozostać w polskich rękach. Loret był zwolennikiem objęcia przez państwo ścisłej kontroli nad całą gospodarką leśną kraju.
W filmie występują m.in. Artur Dziurman, Katarzyna Misiewicz-Żurek, Mariusz Bonaszewski, Wojciech Skibiński, Maciej Słota, Marcin Kwaśny, Dagny Mikoś i Mateusz Mikoś, Robert Żurek, Joanna Baran – Marczydło i Mateusz Marczydło.
Film "Loret – leśnik z charakterem" został zrealizowany w związku z Jubileuszem 100-lecia LP. To produkcja Obiektyw Film Studio z cyklu „Polscy Wizjonerzy”. Obraz w reżyserii Marcina Głowackiego, na podstawie scenariusza Michała Patryarchy, zdjęcia Mariusz Konopka. Film powstał przy współpracy Lasów Państwowych.
Podczas spotkania związanego z projekcją filmu, w formie krótkiej prelekcji, hisotrię Adama Loreta przybliżył Dariusz Dyl, Naczelnik DR. Dyrektor RDLP w Szczecinku, Wioletta Koper-Staszowska wręczyła pracownikom awanse zawodowe oraz podziękowała za pracę i zaangażowanie w wypełnianiu zadań gospodarczych. Po emisji był czas na wymianę opinii o produkcji i na poruszenie bieżących spraw organizacyjnych.
Zwiastun filmu "Loret – leśnik z charakterem"