Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

LAS PAMIĘCI JANA PAWŁA II - ŁĄCZĄ NAS DRZEWA

LAS PAMIĘCI JANA PAWŁA II - ŁĄCZĄ NAS DRZEWA

10 maja w Nadleśnictwie Złocieniec przy pięknej wiosennej pogodzie posadzony został „Las Pamięci Jana Pawła II” w ramach ogólnopolskiej kampanii Lasów Państwowych „Łączą Nas Drzewa”.

Do udziału zaproszono przyjaciół nadleśnictwa i partnerów z lokalnych instytucji i środowisk. Efektem kilkugodzinnej pracy prawie 140 osób stał się hektar sosnowo-bukowego lasu, przez wielu sadzących nazwany „naszym lasem”. Drzewka zostały posadzone przy drodze prowadzącej ze Złocieńca w kierunku Stawna.

Do akcji sadzenia lasu włączył się m.in. wicewojewoda Zachodniopomorski Mateusz Wagemann, Dyrektor RDLP w Szczecinku Łukasz Maciejunas, Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak, Wicestarosta Drawski Waldemar Włodarczyk, Dyrektor Szpitala MSWiA Ewa Giza z pracownikami i pacjentami oddziału rehabilitacji,

Nie zabrakło również Dyrektora ZK w Wierzchowie Patrycjusza Uchrońskiego z funkcjonariuszami SW. Był obecny także Komendant Powiatowy Policji  Norbert Górzyński z policjantami KP, Komendant Powiatowy PSP w Drawsku Pomorskim Paweł Dymecki z Funkcjonariuszami PSP, Burmistrz Złocieńca Krzysztof Zacharzewski, Komendant Komisariatu Policji w Złocieńcu Rafał Kowalonek z funkcjonariuszami, Proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP – Krzysztof Janik, Proboszcz parafii pw. św. Jadwigi – Krzysztof Mazur, Żołnierze z II Brygady Zmechanizowanej z Budowa, Dyrektor Sz. P nr 1 Janina Król z uczniami, Dyrektor Sz. P nr 3 Małgorzata Szcześniak z uczniami, harcmistrz Elżbieta Pryboda z harcerzami z Drużyny ZHP Pestki, Druhowie z OSP Złocieniec, Druhowie OSP Lubieszewo, Stowarzyszenie Żarek, Stowarzyszenie Green Word z Darskowa, Stowarzyszenie Ostoja Pomorska, Koło Łowieckie Bażant.

 

materiał: LokalnyReporter.pl