Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

NADLEŚNICTWO CZAPLINEK Z NOWĄ SIEDZIBĄ

NADLEŚNICTWO CZAPLINEK Z NOWĄ SIEDZIBĄ

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się pierwsza narada w nowej siedzibie Nadleśnictwa Czaplinek. Na naradzie obecni byli przedstawiciele wszystkich jednostek organizacyjnych z RDLP w Szczecinku a także kierownictwo biura dyrekcji. Nadleśniczy miejsca zapoznał uczestników narady z historią nadleśnictwa a także przedstawił proces budowy nowej siedziby. Po naradzie nastąpiło uroczyste poświęcenie nowego budynku, którego dokonał kapelan szczecineckich leśników ks. Jerzy Bąk. Nie zabrakło przemówień okolicznościowych i życzeń noworocznych od Dyrektora RDLP w Szczecinku Andrzeja Modrzejewskiego. Po uroczystym otwarciu nowej siedziby nadleśnictwa był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcie. Następnie uczestnicy narady udali się na aulę, gdzie zgodnie z tradycyjnym zwyczajem świątecznym goście przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia.

Nowa siedziba Nadleśnictwa Czaplinek położona jest w miejscu bardzo atrakcyjnym ze względów przeciwpożarowych i funkcjonalnych. Pomieszczenia są tak rozplanowane, by ułatwiały nam codzienną pracę. Budynek jest solidny, bo budujemy na dziesiątki lat i ma nam posłużyć jak najdłużej. Stara siedziba podchodziła już wodą. Były problemy z instalacją elektryczną. Jestem bardzo zadowolony, jako nadleśniczy, że etap budowy mamy już za sobą. To dobra wiadomość dla całej ekipy nadleśnictwa. Nowy rok rozpoczynamy z w optymalnych warunkach dla wydajności i skuteczności naszej pracy - tak komentuje otwarcie nowej siedziby nadleśniczy miejsca, Tomasz Tomecki.