Wydawca treści
Surowiec do wszystkiego
W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.
Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań
Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.
Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).
Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)
Najnowsze aktualności
nabór na staż - ogłoszenie
nabór na staż - ogłoszenie
NABÓR NA STAŻ DLA ABSOLWENTÓW SZKÓŁ ŚREDNICH I WYŻSZYCH LEŚNYCH
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku informuję o trwającym naborze na staż absolwentów zgodnie z Zarządzeniem nr 59 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 07 września 2012 roku.
Wymagane dokumenty:
1.Podanie o przyjęcie na staż do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku ze wskazaniem preferowanego miejsca odbycia stażu oraz co najmniej jednego alternatywnego oraz informacje : imię i nazwisko, adres zamieszkania, nr telefonu;
2.Absolwenci szkół średnich leśnych: świadectwo ukończenia szkoły średniej oraz dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego;
3.Absolwenci szkół wyższych leśnych : dyplom ukończenia studiów lub zaświadczenie o ich ukończeniu;
4.Oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych ( zał. nr 1 ).
5.Oświadczenie o nieodbywaniu stażu w Lasach Państwowych w przeszłości ( zał. nr 2 )
6.Oświadczenie o złożenie dokumentów wyłącznie do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku. ( zał. nr 2 ).
Dokumenty należy złożyć osobiście w siedzibie RDLP w Szczecinku lub przesłać w zamkniętej kopercie na adres: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku, ul. Mickiewicza 2, 78-400 Szczecinek.
Termin składania dokumentów do 30 września 2023 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące naboru na staż można uzyskać w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Wydział Organizacji i Kadr pod numerem telefonu: 94 372 63 29
Polecane artykuły
