Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

     Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

     Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

     Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

     Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

     Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

     Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

      Instrukcja urządzania lasu


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

CEREMONIAŁ LEŚNY GOTOWY NA 100 - LECIE LASÓW PAŃSTWOWYCH

CEREMONIAŁ LEŚNY GOTOWY NA 100 - LECIE LASÓW PAŃSTWOWYCH

Prace nad Ceremoniałem Leśnym na 100lecie Lasów Państwowych zostały zakończone. Wyniki prac Zespołu przyjął dziś Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.


- To wielkie wyróżnienie i zaufanie jakim obdarzył nas Dyrektor Generalny dziś wydają owoce - mówi Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Damian Sieber.

- Na 100 lecie Lasów Państwowych możemy wszystkim polskim leśnikom oddać dokument, który określa jak z poszanowaniem dla symboli narodowych i munduru leśnika powinniśmy brać udział w oficjalnych uroczystościach. Ten Ceremoniał to nasz hołd dla pokoleń polskich leśników, których praca to dziś piękne polskie lasy.


W ramach przygotowań do jubileuszu 100-lecia Lasów Państwowych Dyrektor Generalny Józef Kubica Zarządzeniem nr 75 z dnia 22 września 2022 roku powołał Zespół do spraw opracowania Ceremoniału Lasów Państwowych w składzie:
Damian Sieber – przewodniczący, Łukasz Maciejunas, Tadeusz Pasternak, ks. Wiktor Ojrzyński, ks. Ireneusz Tatura, Jacek Cichocki, Rafał Szadkowski, Wiesław Kucharski.
Dodatkowo do zespołu zostali powołani: Mariusz Jamrozik, Dariusz Dyl, Wojciech Jaroń.


Prace rozpoczęły się 19 października 2022 roku w siedzibie Dyrekcji Generalnej LP, gdzie ustalono zarys i harmonogram prac zespołu. Następnie zespół spotkał się 17 – 18 listopada 2022 roku w Olsztynie koło Częstochowy. Kolejne spotkanie miało miejsce 3 – 4 stycznia 2023 roku w Solcu Kujawskim. Zakończenie prac zespołu nastąpiło w Brennej w dniach 7 – 9 lutego 2023 roku.


Pierwsze prace nad Ceremoniałem Lasów Państwowych podjęte zostały w 2010 roku, a ich owocem było wydanie w 2014 roku opracowania na 90-lecie Lasów Państwowych zatytułowane „Ceremoniał Leśny”, które nie zostało wprowadzone zarządzeniem Dyrektora Generalnego. Oddany w ręce Dyrektora Generalnego Ceremoniał ma zostać wprowadzony zarządzeniem.

 

Materiał RDLP w Katowicach.