Wydawca treści Wydawca treści

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.

     Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.

     Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki.  Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.

     Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.

     Plan urządzenia lasu powinien zawierać m.in.:

  • opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
  • analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
  • program ochrony przyrody,
  • określenie zadań związanych z pozyskaniem drewna, zalesieniami i odnowieniami, pielęgnacją i ochroną lasu, gospodarką łowiecką i tworzeniem infrastruktury leśnej (budynki, drogi).

     Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.

     Informacje o planach urządzania lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

      Instrukcja urządzania lasu


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

TERMINALE PŁATNICZE W NADLEŚNICTWACH

TERMINALE PŁATNICZE W NADLEŚNICTWACH

Polska Bezgotówkowa to inicjatywa uczestników rynku usług płatniczych w Polsce: wydawców kart, agentów rozliczeniowych oraz organizacji Visa i Mastercard przy udziale Związku Banków Polskich i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Celem programu jest zniesienie kosztów związanych z instalacją terminala płatniczego a także kosztów związanych z jego użytkowaniem na 12 miesięcy. W zamian przedsiębiorca zobowiązuje się do nie stosowania dodatkowych opłat dla klientów płacących kartą (np. niektóre banki pobierają prowizję za operacje kartą w bankomatach innych banków).

Klienci coraz chętniej kupują bezgotówkowo. Jest to dla nich często wygodniejszą i bezpieczną formą płatności. Płatność kartą to forma płatności charakteryzująca się szybką realizacją.

W siedzibie RDLP w Szczecinku odbyło się szkolenie związane z wprowadzeniem terminali płatniczych w jednostkach LP. Przedstawiciele inicjatywy Polska Bezgotówkowa, przedstawili walory współpracy w zakresie projektu. W niektórych nadleśnictwach na terenie RDLP w Szczecinku prowadzona jest sprzedaż drewna za pomocą terminali. Docelowo mają się one pojawić w leśnictwach z dużą sprzedażą, których siedziby ulokowane są w obrębie większych miast.

W jednostkach, które używają terminali, lub w najbliższym czasie będą ich używać, będzie można jednocześnie płacić także gotówką.