Aktualności Aktualności

Powrót

WILK WE WNYKACH - INTERWENCJA STRAŻY LEŚNEJ

WILK WE WNYKACH - INTERWENCJA STRAŻY LEŚNEJ

Wilk we wnykach, to widok przykry. Niestety taka sytuacja przytrafiła się kilka dni temu na terenie Leśnictwa Gąsków.

Informacja do strażnika leśnego z Nadleśnictwa Białogard dotarła przez Punkt Alarmowo Dyspozycyjny. Dyspozytor poinformował strażnika leśnego Jacka Spychalskiego o tym, że na terenie ogródków działkowych, w pobliżu miejscowości Laski widziano wilka, który jest zaplątany w drut i przypięty do drzewa. Informacja pochodziła od jednego z mieszkańców, który udał się tego dnia na działkę. Strażnik pojechał we wskazane miejsce, by sprawdzić sytuację:

Udałem się na wskazane miejsce, gdzie stwierdziłem, że przy ogródku działkowym na lince stalowej przyczepionej do drzewa owocowego stoi żywy wilk. O fakcie tym natychmiast powiadomiłem zastępcę nadleśniczego Wodzisława Ziętka, oraz pana Łukasza Nikonowicza, który w nadleśnictwie zajmuje się sprawami łowieckimi.

Leśnicy powiadomili Urząd Gminy w Białogardzie oraz RDOŚ w Szczecinie i policję. Monitorowali sytuacje do czasu pojawienia się pracowników Urzędu Gminy. Oględziny wykazały, że wilk rzeczywiście był przypięty stalową linką do drzewa. Nie wiadomo skąd się tam wziął. Okoliczności wyjaśni policja.

Podobnych zgłoszeń, dotyczących także innych zwierząt - rannych, zaplątanych w druty, siatki, czy w plastikowe torby - otrzymujemy w ciągu roku bardzo dużo. Staramy się reagować jak najszybciej i żadnego z doniesień nie zostawić bez sprawdzenia. Jednym z głównych działań leśników jest przecież ochrona przyrody. Gdy chodzi o wilki, to obserwujemy ich w ostatnich latach więcej niż jeszcze 15-20 lat temu. Cieszy nas ten fakt. Wilki czują się w naszych lasach coraz lepiej. Nie są niepokojone przez człowieka i mają dobrą bazę pokarmową.

Wzrost populacji wilków na terenie naszej dyrekcji jest dostrzegalny. Prowadzimy obserwacje i szacujemy liczbę wilków.

Wzrost populacji możemy ocenić na podstawie inwentaryzacji przeprowadzanej każdego roku.  Dziś ich liczbę szacuje się na poziomie 350 osobników. Coraz częstsze spotkania z tym skrytym zwierzęciem świadczą o skutecznej realizacji funkcji ochronnych przez Administrację Lasów Państwowych. Te niewątpliwie wspaniałe zwierzęta na dobre zadomowiły się w szczecineckich lasach.

Przypomnijmy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z 12.10.2011 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. nr 237 z 2011r., poz. 1419) wilk znajduję się pod ścisła ochroną. Gatunek ten spełnia ważną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym i jest naturalnym regulatorem liczebności i stanu zdrowotnego zwierzyny łownej.

 

Jeżeli napotkacie w lesie podobne urządzenia, prosimy o niezwłoczne powiadomienie służby leśnej bądź policji. Pod żadnym pozorem nie należy samemu dotykać wnyków. Mogą okazać się szalenie niebezpieczne!


Nadleśnictwa i inne

 

BAZA NOCLEGOWA

Sprzedaż sadzonek

 

Polecamy Polecamy