Wydawca treści Wydawca treści

Zagrożenie pożarowe

Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych codziennie określają stopnie zagrożenia pożarowego lasu dla 42 stref prognostycznych nie obejmujących obszarów górskich.

Telefony alarmowe w biurze RDLP w Szczecinku:

- Stanowisko Dyspozytora Regionalnego PAD:
tel. 94 37 263 25 - IP 1171 444; kom. 795 473 492
- Stanowisko ds. ochrony przeciwpożarowej
tel. 94 37 263 42 - IP 1171 355, kom. 602 128 342
- telefon rezerwowy 94 37 2163 00 - IP 1171 100 - Centrala RDLP

     Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego i okresowe zakazy wstępu do lasu (prognozy przygotowuje Samodzielna Pracownia Ochrony Przeciwpożarowej Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa).

     Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10%.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

NOWA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W NADLEŚNICTWIE POLANÓW

NOWA ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA W NADLEŚNICTWIE POLANÓW

Mamy dobrą wiadomość – na terenie Nadleśnictwa Polanów, w Krągu nad jeziorem Zamkowym, powstanie nowa ścieżka dydaktyczno – edukacyjna. Będzie ona też dostępna w naszej aplikacji mPolanow.

Nadleśnictwo Polanów otrzymało już stosowne pozwolenie i może przystąpić do procedury przetargowej. Inwestycja zostanie zrealizowana przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ścieżka dydaktyczno – edukacyjna ma powstać do końca tego roku nad jeziorem w Krągu w pobliżu zamku, w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej, która prowadzi z Polanowa w kierunku Sławna.

- Ma to być atrakcja i miejsce wypoczynku  zarówno dla mieszkańców, jak również dla turystów, którzy odwiedzają naszą gminę  – mówi nadleśniczy Jacek Todys. 

Trasa ma mieć swój początek (albo koniec, w zależności od tego, na które miejsce w ramach startu zdecyduje się uczestnik zabawy; ścieżkę można będzie bowiem pokonać z powodzeniem zarówno w jedną, jak i w drugą stronę, zajmie to blisko godzinę) przy tutejszym Zajeździe Zamkowym, a koniec – w pobliżu Leśniczówki Buszyno.

- Na około dwóch kilometrach trasy zostaną przygotowane nie tylko tablice edukacyjne, ale przede wszystkim atrakcje interaktywne o walorach edukacyjnych dla całych rodzin – informuje Iwona Kujawska, specjalista Służby Leśnej ds. hodowli lasu i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Polanów.

- Powstanie tu m. in. leśna skocznia – dzieci skaczące w dal będą mogły porównać swoje wyniki z tymi, jakie osiągają zwierzęta. Np. zając jest w stanie przeskoczyć 2,5 metra przy jednym skoku, żaba – metr, a wiewiórka – uwaga – do 4 metrów – mówi Karolina Sominka, specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu i ppoż. w Nadleśnictwie Polanów.

Stanie tu też leśna ścianka do zdjęć, zostaną też zamontowane stojaki z grami interaktywnymi, dzięki którym będzie można poszerzyć, a także sprawdzić wiedzę przyrodniczą. Pojawi się również tablica z informacjami historycznymi, także na temat naszego Nadleśnictwa. Będzie na pewno ciekawie. Trasa ma być dostępna i otwarta dla wszystkich chętnych, bez ograniczeń. Stanie tu także wiata oraz ławeczki z widokiem na jezioro, gdzie będzie można odpocząć, będą też stojaki na rowery  - mówi Karolina Sominka.

 

Iwona Kujawska - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Polanów