Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

MAJÓWKA LEŚNIKÓW W POLANOWIE

MAJÓWKA LEŚNIKÓW W POLANOWIE

Leśnicy z całego regionu zjechali się na Górę Polanowską, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios.

Około 400 pracowników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku zjechało się na Górę Polanowską. W programie majówki była Msza św. przy Sanktuarium Matki Bożej Bramy Niebios pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialny jest za duszpasterstwo leśników.

"Większość z nas czerpie inspirację z wiary. Jest ona ważnym elementem w naszym życiu. Wierzymy, że to co robimy nie jest tylko taką zwykłą pracą, ale jak niektórzy mówią jest powołaniem albo misją, czyli gdzieś tę nutkę Bożej obecności widać w naszej pracy i myślę, że powie to każdy, kto pójdzie do lasu"- mówi Marek Stasiuk, rzecznik RDLP w Szczecinku.

Majówka leśników, to okazja do spotkania się pracowników z całego regionu, by podzielić się swoimi doświadczeniami, podsumować podejmowane działania, ale przede wszystkim zintegrować się w atmosferze pikniku. Jak podkreślają organizatorzy, ma to być odskocznia od codziennej pracy i spotkanie o innym charakterze, niż najczęściej, kiedy pracownicy spotykają się na różnego rodzaju naradach i konferencjach.

Podczas spotkania można było posłuchać krótkiego występu Reprezentacyjnego Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Technikum Leśnego w Barcinie. Zaprezentowali m.in. sygnał myśliwski, który nie jest grany na polowaniach, tylko jest sygnałem konkursowym, granym w klasie mistrzowskiej, a nosi tytuł "Muflon na rozkładzie".

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialny jest za duszpasterstwo leśników.

"Chciałem zapytać, co robią leśnicy? Czy tylko strzegą, chronią, by nikt nie wszedł do lasu, bo to jest skarb? Myślę, że nie i za to też chcę podziękować leśnikom, także szczecineckim, że oprócz tego, że potrafimy chronić i zabezpieczać, to jeszcze potrafimy dzielić, zarówno opał, jak i runo leśne oraz urocze miejsca, które zachwycają i dają nam również chwile wytchnienia"- mówił bp Lityński.

Podczas majówki zostały wręczone leśnikom odznaczenia za wieloletnią pracę w lasach państwowych.
Podczas majówki zostały wręczone leśnikom odznaczenia za wieloletnią pracę w lasach państwowych. Wyróżnienia otrzymały również osoby, które przyczyniają się do promocji tej instytucji. Odznaczenie otrzymał również dyrektor RDLP Łukasz Maciejunas za szczególne zaangażowanie w funkcjonowanie Zakładu Karnego w Czarnem. Leśnicy jak i więziennicy wspólnie wspierają akcje charytatywne, hospicja i szpitale, a dodatkowo na mocy zawartego dwa lata temu porozumienia osoby osadzone mogą pracować w lasach podległych RDLP.

***

Odznaczeni Koredelasem Leśnika Polskiego:

Adam Linkiewicz – starszy strażnik leśny p.f. Komendanta Posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Warcino,
Krzysztof Szydłowski – starszy strażnik leśny w Nadleśnictwie Warcino,
Tadeusz Depka – Prądzinski – leśniczy Leśnictwa Stary Most w Nadleśnictwie Osusznica,
Jerzy Nachman – leśniczy Leśnictwa Drzonowo w Nadleśnictwie Szczecinek,

Piotr Mac – leśniczy Leśnictwa Zacisze w Nadleśnictwie Manowo.

***

Odznaczenie LOK i Służby Więziennej:

Łukasz Maciejunas - Dyrektor RDLP w Szczecinku.

 

 

https://www.radioplus.pl/koszalin/majowka-lesnikow-w-polanowie-przyjechalo-okolo-400-osob-aa-6F3d-6cgS-Tgvv.html

materiał: Radio Plus