Galeria zdjęć

Kronika fotograficzna "Przebudowa z rozbudową budynku biurowego "C' i przebudowa budynku "B" biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku". Rozpoczęcie prac - IV kwartał 2013 roku. Wykonawca - Przedsiębiorstwo Budowlane "S-Bud" z Człuchowa.

Historia

Po drugiej wojnie światowej Pomorze Środkowe znalazło się w granicach państwa polskiego. Rok 1945 otwiera nową kartę w dziejach tej ziemi. Lasy stały się własnością Skarbu Państwa, administrowaną przez organizację gospodarczą Lasy Państwowe. Szczecinek, w którym od po-czątku mieściła się siedziba Dyrekcji Lasów Państwowych Okręgu Bałtyckiego, został zdobyty 27 lutego 1945 roku, przez wojska radzieckie - 32 Dywizję Kawaleryjską Gwardii, pod dowódz-twem gen. Kałużnego. 28 lutego miasto było wolne. Ziemia pomorska była zniszczona i wylud-niona, a wycofujący się Niemcy usunęli wszystko, co tylko możliwe; ludność cywilną ewakuo-wali, inwentarz żywy wywieźli lub zlikwidowali. Polakom, przeżywającym radość wyzwolenia, towarzyszyła równocześnie świadomość ogromu pracy, która ich czeka przy zagospodarowaniu i odbudowie tych terenów.

Organizacja dyrekcji

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku jest jedną z siedemnastu dyrekcji powołanych na mocy ustawy o lasach z dnia 28 września 1991r. (tekst jednolity Dz.U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.), wchodzących w skład Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Tajemnicza historia strażnika sprzed 100 lat

Tajemnicza historia strażnika sprzed 100 lat

18 grudnia 2020 roku w leśnictwie Nowa Wieś przeprowadzono ekshumację pochowanego sto lat temu Strażnika Granicznego Otto Schielke. Z przekazu ustnego zachowały się informacje, że popełnił on samobójstwo.

Historia ta rozpoczęła się dwa lata temu, kiedy zgłosiła się do nadleśnictwa firma zajmująca się wydobyciem szczątków, głównie żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny. Dowiedzieliśmy się, że niemieckie towarzystwo Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge dba o to, żeby zebrać szczątki niemieckich żołnierzy i zgromadzić je na cmentarzach wojennych. W tym przypadku ekshumowany strażnik graniczny trafi na cmentarz w Glinnej (gmina Stare Czarnowo, powiat gryfiński), gdzie jego szczątki doczesne znajdą miejsce ostatecznego spoczynku.

Po długotrwałym etapie przygotowań oraz zbierania dokumentacji i pozwoleń przyszedł czas na wykonanie wykopu. Miejsce pochówku wskazywała pęknięta tablica nagrobna oraz niewielka luka w drzewostanie. Prace usprawniła mini koparka, która szybko odsłaniała tajemnice dotąd zakryte przez ziemię. Odkryto jamę grobową znacznych rozmiarów wraz dołkami posłupowymi, po ogrodzeniu mogiły. Na głębokości około 150 cm odkryto zarys trumny, w której pochowany był zmarły. Jego wzrost oszacowano na 163,5 cm, natomiast z odnalezionego aktu zgonu wynika iż miał on 21 lat i służył w Infanterie Regiment 109. Wśród przedmiotów odkryto guziki mundurowe, w tym 2 guziki z wizerunkiem pruskiej korony.  

Odnalezione szczątki wydają się potwierdzać, że Otto Schielke 100 lat temu popełnił samobójstwo. Na czaszce widoczne są ślady po kuli. Pojawił się jednak jeden szczegół, który rzuca cień wątpliwości… Zmarły miał wybite trzy zęby, obie jedynki i lewą szóstkę. Wyłamane kości przy zębodołach, które nie były zarośnięte, świadczą o tym, że stało się to tuż przed lub po śmierci. Co się wtedy wydarzyło? Na to pytanie, pewnie już się nie znajdzie odpowiedzi…

Nie zachowały się gazety z tamtego okresu, świadkowie też już dawno poumierali. Czy się kiedyś dowiemy co się wtedy wydarzyło? Domysłów może być wiele, tym bardziej, że Otto Schielke zginął 28 lutego 1920, był to trudny czas kształtowania się na tych terenach granicy odradzającej się Polski. 

 

Wojciech Krawczyk - rzecznik prasowy Nadleśnictwa Niedźwiady